Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
17/05/2023 - 19:40

Były bezpłatne badania dopplerowskie w Nowym Sączu. Wyniki alarmujące!

Choroby serca i naczyń krwionośnych należą do chorób cywilizacyjnych. To jedne z najczęstszych przyczyn zgonów. Uważa się, że w Polsce choroby układu krążenia są powodem około 50 proc. zgonów. Z drożnością naczyń krwionośnych u nowosądeczan też, jak się okazuje nie jest, niestety, różowo. Na 121 osób, które w listopadzie ubiegłego roku skorzystały z bezpłatnych badań dopplerowskich aż u osiemdziesięciu sześciu już pojawił się problem z niedrożnością żył.

Te dane są bardzo niepokojące. Badania zostały przeprowadzone w ramach zadania pn. „Diagnostyka chorób naczyniowych poprzez USG Dopplera jako przeciwdziałanie zawałom serca i schorzeń tętnic”. Zlecił je prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Badania dopplerowskie dla mieszkańców miasta odbyły się w listopadzie 2022 roku i były bezpłatne. Finansował je Urząd Miasta. Zapisy prowadziło Stowarzyszenie Sądeckie Forum Kobiet w Nowym Sączu, a badania odbywały się w przychodni „OPTI -MED” przy ul. 29 Listopada w Nowym Sączu.

- Z bezpłatnych badań USG Doppler tętnic szyjnych skorzystało łącznie 121 osób od 40. roku życia i młodsze, znajdujące się w grupie ryzyka (czynnik genetyczny) – podaje Wydział Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

W badaniu udział wzięło 86 kobiet i 35 mężczyzn w wielu od 37 do 75 lat.  Wśród badanych nowosądeczan była osoba w wieku 37 lat po udarze mózgu oraz kilka osób po zawale serca.

Jakie były wyniki badań?

Dalsza część artykułu na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu