Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 6 sierpnia. Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego
12/03/2019 - 09:35

Agnieszka Mirek - Zagata: dwukrotna laureatka plebiscytu. Jak ona to robi?

Lek. med. Agnieszka Mirek – Zagata jest dwukrotną zwyciężczynią plebiscytu „Twój sądecki lekarz rodzinny” i „Przychodnia zdrowia przyjazna pacjentowi”. W tym roku została zgłoszona do niego po raz czwarty.

Pani doktor jest niezwykle sympatyczną, ciepłą, otwartą osobą i bardzo skromną. Oddaną bez reszty pacjentom.

Jak ona to robi, że cieszy się takim ich uznaniem i szacunkiem? Ona to wie najlepiej.

- Kolejna nominacja w tym prestiżowym plebiscycie jest to dla mnie ogromną radością i satysfakcją - mówi Agnieszka Mirek - Zagata. - Oznacza to, że pacjenci, których przyjmuję są zadowoleni. Kiedy po raz pierwszy zostałam zgłoszona do tego plebiscytu, nawet nie wiedziałam, że taki jest organizowany. Wdzięczność pacjentów każdemu lekarzowi dodaje sił i motywuje do dalszej pracy. Za kolejną nominację bardzo serdecznie dziękuję pacjentom.

Agnieszka Mirek - Zagata jest lekarzem rodzinnym, specjalistą chorób wewnętrznych. Medycynę studiowała w Collegium Medicum UJ w Krakowie. Studia ukończyła w 1998 roku.

Potem pani Agnieszka powróciła do Nowego Sącza i od razu zaczęła pracować w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Najpierw odbywała w nim staż. Potem pracowała w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a później na oddziale internistyczno- kardiologicznym.

-Tam miałam szkołę życia i zawodu, bo żadna klinika i tytuły naukowe nie dadzą takiego obycia praktycznego, jak praca w takim szpitalu, gdzie trzeba znać się na wszystkim i spróbować wszystkiego - dodaje.

Obecnie głównym miejscem pracy Agnieszki Mirek-Zagaty jest  przychodnia OPTI –MED, w której pracuje już od 2008 roku. Gościnnie pracuje także w ośrodku zdrowia w Brzeznej. 

Agnieszka Mirek - Zagata przyznaje, że lekarzem chciała być od dziecka. Plany nie były przypadkowe. W dzieciństwie często chorowała i dużo czasu spędzała w szpitalu. Nie nabrała wstrętu do tego miejsca. Spotkała wspaniałych ludzi i dzięki temu już wtedy spodobała się jej praca lekarza.

- Zawód lekarza jest powołaniem - mówi pani doktor. - Jest to praca z ludźmi i dla ludzi.

Zapytaliśmy lekarkę nominowaną w naszym plebiscycie, czym powinien wyróżniać się i jakie cechy posiadać idealny lekarz?

- Oprócz wiedzy i umiejętności, lekarz musi mieć w sobie empatię. Powinien umieć wysłuchać pacjenta i jego problemów, nawet tych niekoniecznie związanych z dolegliwościami. Czasami trzeba wysłuchać zwierzeń pacjenta o jego radościach, czy problemach rodzinnych. Ważne jest, aby znaleźć czas i uśmiech dla pacjentów nawet pomimo własnych problemów i niedyspozycji – opowiada lekarka.

Agnieszka Mirek - Zagata mówi otwarcie, że swojego zawodu nie zamieniłaby na żaden inny.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)