Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
23/06/2014 - 11:00

Trzy turystyczne "lokomotywy" rozwoju powiatu gorlickiego

Park Pamięci Wielkiej Wojny, Diorama Bitwy Gorlickiej w Łużnej na Pustkach oraz zagospodarowanie otoczenia zbiornika wodnego w Klimkówce – to turystyczne lokomotywy rozwoju powiatu gorlickiego. Te bardzo pożądane i korzystne dla powiatu oraz realne do realizacji w nowym okresie programowania projekty przedstawili na specjalnej konferencji prasowej starosta Mirosław Wędrychowicz wraz z wójtem Gminy Łużna Kazimierzem Krokiem.
W konferencji wzięli udział także: wicestarosta Karol Górski, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Tohl i prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Powiatu Gorlickiego i Upiększania Miasta Gorlice z Okolicą Andrzej Welc.

- Ziemia Gorlicka potrzebuje lokomotyw rozwoju mających oddziaływanie nie tylko lokalne i regionalne ale daleko większe - ogólnopolskie a nawet europejskie – mówił podczas spotkania starosta Mirosław Wędrychowicz. - Wygenerowaliśmy przy współpracy z samorządami gminnymi dwa bardzo dobre i realne projekty o charakterze turystycznym, można śmiało powiedzieć hity turystyczne, których realizacja pozwoli na skok rozwojowy powiatu. Pamiętając, że teraz rozpoczyna się kolejna edycja środków unijnych, a tym samym decydują się nasze losy na lata 2014 - 2020 musimy wspólnie, samorządy, stowarzyszenia, organizacje, przedsiębiorcy, a także media walczyć o przyszłość Ziemi Gorlickiej i jednym głosem wołać o realizację tych dwóch kluczowych dla przyszłości powiatu projektów, czyli Dioramy Bitwy Gorlickiej i zagospodarowania zalewu w Klimkówce.

- O należytym upamiętnieniu Bitwy pod Gorlicami mówi się już od kilkudziesięciu lat, ale dopiero teraz wspólnie z wójtem gminy Łużna Kazimierzem Krokiem przerwaliśmy to pasmo niemocy i powstała konkretna koncepcja - Park Pamięci Wielkiej Wojny - Diorama Bitwy Gorlickiej
– mówił dalej starosta M. Wędrychowicz. - Ten projekt to krzyk pokoleń - z jednej strony upamiętniający dramat I wojny światowej i śmierć tysięcy żołnierzy różnych narodowości, a z drugiej to przesłanie na przyszłość, wołanie o pokój w Europie i na świecie. Jestem przekonany, ze ta ze wszech miar nowoczesna koncepcja, mająca ogromne walory historyczne, poznawcze i edukacyjne, a przez swoja multimedialność dostarczająca widzom wielu emocji, daje podstawę do ubiegania się o wpisanie projekt przez Zarząd Województwa Małopolskiego na Listę Indywidualnych Projektów Kluczowych w ramach działania 9.3 Przygotowanie Inwestycji Strategicznych.

- Na wzgórzu Pustki w Łużnej w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza wojennego 123 znajdował się kamieniołom, a dawne wyrobisko wydało się nam doskonałym miejscem dla budowy dioramy – mówił wójt Kazimierz Krok. - Dokonaliśmy rozpoznania tematu i skorzystaliśmy z wizji dyrektora Zdzisława Tohla, jak można by to miejsce zagospodarować pod kątem upamiętnienia Wielkiej Wojny, a Pracownia Konserwacji Zabytków „Arkona” z Krakowa wykonała „Opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej dla budowy zespołu obiektów dioramy bitwy gorlickiej z 1915 roku na wzgórzu Pustki w Łużnej”. Koszt opracowania 55,3 tys. zł pokryliśmy zgodnie po połowie z samorządem powiatowym. Opracowanie zawiera koncepcję programowo-funkcjonalną budowy obiektów dioramy bitwy gorlickiej oraz szacunkową wycenę budowy i wizualizację obiektów. Jest to już konkretny dokument.

Diorama ma powstać w dawnym kamieniołomie w Łużnej na Pustkach, w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza wojennego nr 123. Jest tam wyrobisko o wymiarach 50 metrów na 30 metrów i wysokości ok. 14 metrów. Jest to idealne miejsce dla celu dioramy, gdzie upamiętnione zostaną wojenne zmagania sprzed 100 lat w sposób bardzo nowoczesny, niezwykle atrakcyjny dla turystów i nastawiony na przyciągnięcie ludzi z całej Europy.

- Idea budowy dioramy ma ponad 20 lat, ale dopiero teraz doprowadzono do rzeczy niemożliwej – do stworzenia wizualizacji – mówił Zdzisław Tohl. - Wzgórze na Pustkach w Łużnej to doskonała lokalizacja dla tego typu obiektu, gdzie w sąsiedztwie znajduje się największy w Galicji Zachodniej cmentarz wojenny z walk na wschodnim froncie podczas I wojny światowej. Ma on wymiar międzynarodowy i taki wymiar ma mieć także diorama. Do tematu zapalili się profesjonaliści z Arkony i teraz mamy projekt i widzimy jak to może wyglądać. To ma być międzynarodowa atrakcja turystyczna o ogromnym znaczeniu dla naszego powiatu. Twórzmy więc dla tej potrzebnej i realnej inicjatywy przychylną atmosferę.

Park Pamięci Wielkiej Wojny ma obejmować:
a) Budynek główny zespołu mieszczący dioramę oraz trzy nieduże pawilony wystawiennicze poświęcone żołnierzom narodów biorących udział w bitwie: austriacki, węgierski, polski, rosyjski.
b) Trasa turystyczna - cmentarze wojenne nr 122 i 123, nad którymi góruje usytuowana osiowo drewniana gontyna (w trakcie rekonstrukcji). Całość zamyka wieża widokowa usytuowana na szczycie wzgórza Pustki.

Budynek dioramy to:
a) Na parterze - obszerny hol wejściowy oraz sala kinowa, sala konferencyjna, część administracyjna z zapleczem technicznym oraz jeden z pawilonów tematycznych.
b) Na piętrze - sala główna z ekspozycją dioramy bitwy gorlickiej, gdzie zwiedzający zatrzymają się na balkonie widokowym, skąd będą oglądać przygotowany spektakl, po wcześniejszym obejrzeniu seansu filmowego w sali kinowej na temat historii walk na frontach I wojny ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu bitwy gorlickiej
- Hol główny, a w nim kasa ze sklepikiem, kioski multimedialne, ekrany interaktywne, „wyspy” ekspozycyjne i pomieszczenie ochrony

W sali dioramy projektuje się jedno z największych kin 5D z zastosowaniem wielkoformatowego ekranu LED oraz dodatkowymi efektami specjalnymi tj: drgania na podestach, podmuchy od wystrzałów, dym w miejscach wystrzałów, dźwięk dookólny i kierunkowy, prawdziwy ogień w wybranych miejscach

Szacunkowy koszt inwestycji brutto wynosi około 55,8 mln zł. Planowane źródło finansowania – powiat i gmina Łużna podejmują działania, aby projekt został wpisany na przez Zarząd Województwa Małopolskiego na Listę Projektów Indywidualnych w ramach działania 9.3 Przygotowanie Inwestycji Strategicznych.

Źródło i fot. SP w Gorlicach
Wizualizacja: Pracownia Konserwacji Zabytków „Arkona” z Krakowa
 






Dziękujemy za przesłanie błędu