Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 3 lipca. Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy
23/05/2023 - 06:10

Przedsiębiorcy skarżą do sądu uchwałę krajobrazową. Ilu w Nowym Sączu?

W całej Polsce przedsiębiorcy skarżą się, że wprowadzona przez część samorządów tzw. ustawa krajobrazowa uniemożliwia m.in. skuteczny sposób reklamowania się, co miałoby generować ich straty. Z drugiej strony urzędy walczą z natrętnymi reklamami w miejskiej przestrzeni. Jak ta sytuacja wygląda w Nowym Sączu?

Uchwała Rady Miasta Nowego Sącza „w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane” została przyjęta w czerwcu 2017 roku i zaczęła obowiązywać po roku karencji dla centrum miasta i trzech dla pozostałych obszarów.

Zgodnie z przekazanymi przez Wydział Architektury i Urbanistyki informacjami wynika, że uchwała „krajobrazowa” została zaskarżona przez jeden podmiot gospodarczy, który  wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Sąd orzekł, że uchwała nie narusza przepisów innych ustaw oraz Konstytucji RP, a tym samym nie ma podstaw do jej uchylenia. Na powyższy wyrok została złożona skarga kasacyjna. Ponadto, zapisy uchwały były analizowane przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, w związku z wniesionym odwołaniem od decyzji prezydenta miasta. Ostatecznie, stanowisko prezydenta zostało podtrzymane, przez organ odwoławczy – informuje Mariusz Smoleń, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Wydział Komunikacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Zobacz: Nowy Sącz. Przez trzy lata miasto nie zrobiło nic w sprawie publicznej toalety w centrum?

A co jeśli przedsiębiorcy nie chcą stosować się do uchwały? Urząd Miasta Nowego Sącza prowadzi systematyczną inwentaryzację nośników reklamowych. Współpracuje również z Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego, który może wydać decyzję o nakazie rozbiórki nielegalnych nośników.

- Do przedsiębiorców posiadających reklamy niezgodne z obowiązującym prawem kierowane są wezwania do ich usunięcia lub dostosowania. Na tym etapie działania podejmowane przez UM są szansą dla przedsiębiorców na dostosowanie się do uchwały krajobrazowej bez ponoszenia konsekwencji finansowych. Choć UM ma możliwość wszczęcia postępowania administracyjnego i wymierzenia kary finansowej, jednak w pierwszej kolejności korzysta z wyżej wymienionej możliwości – dodaje.

[email protected], fot. JB (na pierwszym zdjęciu ul. Jagiellońska w 2018 roku, na drugim w 2023)







Dziękujemy za przesłanie błędu