Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
16/02/2016 - 11:30

Spotkanie autorskie z Januszem Hetmańczykiem

Sądecka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Januszem Hetmańczykiem, autorem książki „Koloniści józefińscy w Zagorzynie koło Łącka", które odbędzie się 22 lutego o godz. 17 w zabytkowych piwnicach SBP przy ul. Franciszkańskiej 11. Publikacja jest nominowana do Nagrody im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Kolonizacja józefińska była akcją przesiedleńczą, przeprowadzoną w latach 1782 - 1789 na mocy patentu cesarza Józefa II, w ramach której umożliwiono rolnikom z krajów niemieckich osiedlanie się we wschodnich krainach cesarstwa, przede wszystkim w Galicji i Bukowinie. Na ziemi sądeckiej osiadło około tysiąca kolonistów. Nieduża kolonia powstała m.in. w Zagorzynie, wsi graniczącej z Łąckiem. Potomkowie zagorzyńskich kolonistów rozproszyli się po całej Polsce. Niektórzy wyemigrowali do Ameryki, osiedlając się w Teksasie, Connecticut i New Jersey.

Książka Janusza Hetmańczyka opowiada o pierwszych pokoleniach kolonistów w Zagorzynie. Daje wielu czytelnikom szansę poznania losów swej rodziny, niektórym zaś - odkrycia, że ich przodkowie pochodzili znad Renu.

Janusz Hetmańczyk (1960), pasjonuje się genealogia i historią „małych ojczyzn”. Od ponad dziesięciu lat jest prezesem zrzeszenia historyczno-edukacyjnego Stowarzyszenie „Brynica”. Jest autorem wydanej w 2009 r. książki pt. Dobieszowice z „przyległościami”: Niebyła Wesoła, Wymysłów. Historia wsi, a także opublikowanego w Almanachu Sądeckim przyczynku do biografii por. Andrzeja Buchmana „Korsaka”. Jest współautorem opracowań o historii organizacji społecznych w regionie leżącym nad rzeką Brynicą, w województwie śląskim. Od ponad 17 lat bada genealogie kolonistów józefińskich z podsądeckich wsi, głównie: Zagorzyna, Łącka, Barcic. Jest członkiem TMZŁ.

(oprac. JB)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)