Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 23 listopada. Imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa
18/01/2020 - 21:55

Zespół Regionalny Janczowioki zajął drugie miejsce w prestiżowym konkursie kolęd

Zespół regionalny ,,Janczowioki” zajął drugie miejsce podczas 26. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Swarlika w Będzinie. To jeden z największych kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem najbardziej prestiżowy amatorski festiwal muzyczny w kraju. Zespół otrzymał nagrodę finansową w wysokości 3 tysięcy złotych.

Będziński festiwal to wielka promocja dla młodych talentów oraz okazja do przybliżenia roli, jaką polska tradycja kolędowa ma w kształtowaniu narodowego ducha, tradycji regionalnych i folklorystycznych.  Cieszy się ogromną popularnością – łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło blisko 30 tysięcy uczestników, między innymi Alicja Bachleda-Curuś, Piotr Lempa i Margaret.

Wydarzenie skierowane jest do amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia). Wykonawcy co roku udowadniają, że brak wykształcenia muzycznego nie sprawia, aby byli gorsi niż zawodowi muzycy. Co więcej – dzięki znakomitym pomysłom na muzyczne aranżacje ich wykonania niejednokrotnie zapadają w pamięć na długi czas, poruszając serca słuchaczy.

Festiwal ma przebieg dwuetapowy. Każdego roku w grudniu w niemal 40 miastach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie odbywają się eliminacje gromadzące prawie 2 tysiące solistów i grup. Uczestnikiem może być każdy, kto ukończył 6 lat. Śpiewać można solo lub w zespole, z instrumentami lub z podkładem z płyty. Zgodnie z regulaminem prezentowana kolęda musi być tradycyjną polską pastorałką. Najlepsi zostają zaproszeni w styczniu na trzydniowe przesłuchania finałowe do Będzina – stolicy polskiej kolędy i pastorałki.

Koncerty galowe oraz przesłuchania można oglądać na żywo w internecie. Przedsięwzięcie w całości realizowane jest siłami społecznymi przez zapalonych wolontariuszy, którzy przez lata wypracowali mocną pozycję na kulturalnej mapie Europy. Festiwal w Będzinie od lat uważany jest za największą tego typu imprezę w kraju. Obok wykonawców z Polski prezentują się na nim także soliści i grupy z zagranicy.

[email protected], fot. archiwum Sądeczanin Dziękujemy za przesłanie błędu