Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
08/06/2016 - 08:50

Zespół „Podegrodzie” na kanonizacji Papczyńskiego [zdjęcia]

Regionalny Zespół „Podegrodzie” powrócił z uroczystości kanonizacyjnych o. Stanisława Papczyńskiego, jakie miały miejsce w Rzymie.

W niedzielę 5 czerwca na Placu św. Piotra papież Franciszek podczas uroczystej mszy św. kanonizował o. Stanisława Papczyńskiego (1631-1701). W uroczystości wzięło udział kilkuset mieszkańców Podegrodzia, rodzinnej miejscowości założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. To był wielki dzień dla parafii w Podegrodziu i całej Sądecczyzny.

- To było niesamowite, duchowe przeżycie – mówi Krzysztof Bodziony, dyrektor Regionalnego Zespoły „Podegrodzie”. - W niedzielę Ojciec Święty Franciszek kanonizował Ojca Stanisława Papczyńskiego. Gdy stało się to faktem, naprawdę trudno było mi w to uwierzyć. Tyle czasu czekaliśmy na ten moment.

Podegrodzie na mszy kanonizacyjnej w Rzymie

Na Placu św. Piotra panowała wspaniała atmosfera. Z gminy Podegrodzie w kanonizacyjnej mszy świętej uczestniczyło prawie pięciuset mieszkańców gminy Podegrodzie. Część z nich była w przepięknych lachowskich strojach.

Razem z parafianami ze stolicy Lachów Sądeckich ten szczególny moment przeżywali księża z naszej parafii na czele z proboszczem naszej parafii ks. Józefem Wałaszkiem i księżmi wikariuszami pełniącymi posługę duszpasterską w naszej i innych parafiach.

Zespołowi „Podegrodzie” towarzyszyła kapela. Podegrodzianie śpiewali pieśni o Ojcu Papczyńskim.

Podegrodzie na mszy kanonizacyjnej w Rzymie

- Przed kanonizacją wydaliśmy śpiewnik „Dla Ciebie Panie” – dodaje dyrektor Bodziony. – W jednej z jego części znalazły się pieśni na cześć Ojca Paczyńskiego. Jedną z nich napisał podegrodzianin Ryszard Drożdż. Podczas mszy kanonizacyjnej dary dla Ojca Świętego niosła rodzina Laciugów z Podegrodzia.    

Po uroczystościach związanych z kanonizacją zespół zwiedził Bazylikę św. Antoniego w Padwie. Następnie pojechali do Asyżu, miasta w którym urodził się św. Franciszek. Zwiedzali również Rzym m.in. Koloseum, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie oraz Kapitol.

(JB, MACH)), Fot. archiwum ZR „Podegrodzie”

Podegrodzie na mszy kanonizacyjnej w Podegrodziu


Dziękujemy za przesłanie błędu