Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
17/10/2013 - 09:51

Z naszej półki, czyli mama i córka polecają: „Bajki Ezopa”

Niewielka, kilkustronicowa książeczka z bajecznymi i fantazyjnymi ilustracjami, od kilku lat jest ulubioną pozycją mojej dziesięcioletniej córki. Te krótkie opowiastki będące adaptacją starożytnych greckich bajek, do dzisiejszego dnia budzą zachwyt zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.
Kim był ów tajemniczy Ezop? W sumie niewiele o nim wiadomo, a większość informacji to tylko przypuszczenia. Pewne jest to, że był niewolnikiem żyjącym w VI w p.n.e. w starożytnej Grecji oraz fakt, że był niezwykle utalentowanym człowiekiem o ogromnej intuicji i życiowej mądrości. Pan Ezop lubił opowiadać bajki, ale nie były to takie zwykłe bajeczki. Musiało w nich być coś szczególnego, skoro mimo tego, że ich nie spisywał, przetrwały przez tyle wieków i są znane praktycznie na całym świecie.
W czym zatem tkwi magia owych utworów? Prawdopodobnie w niezwykle uniwersalnych przesłaniach, będących esencją każdej opowieści. Ezop przedstawiał skomplikowany świat relacji ludzkich poprzez wykorzystanie przedstawicieli świata zwierząt. Zwierzęta te są do nas zadziwiająco podobne, ale nie chodzi tu o wygląd zewnętrzny lecz o psychikę, osobowość czy charakter. Bo postaci te są wyposażone w pełen wachlarz ludzkich zachowań, zarówno tych dobrych jak i złych. Mamy tu więc małpią mamę, dla której wbrew obiektywnym opiniom jej dziecko i tak jest najpiękniejsze, próżnego pawia, czy sprytnego mysikrólika. Czytając bajki Ezopa, niemal każdy znajdzie w najbliższym otoczeniu kogoś, kto mógłby być pierwowzorem bajkowej postaci, choć ta została stworzona w tak odległej przeszłości. Okazuje się zatem, że natura ludzka jest niezmienna, a nasze wady i zalety powtarzają się w kolejnych pokoleniach.
Bajki Ezopa są nie tylko mądre, ale i zabawne. Dlatego są doskonałym materiałem do rozpoczęcia z dzieckiem rozmowy na temat otaczającego go świata. Na przykładzie zachowań opisanych zwierząt, w przystępny sposób możemy przekazać kilkulatkowi wiedzę na temat ludzkiego postępowania oraz tego co jest dobre, a co złe. Bajki te pomogą również w rozwiązywaniu dziecięcych problemów, pokazując różne możliwości i sposoby wyjścia z trudnych sytuacji. Z reguły większość dzieci uwielbia zwierzęta, dlatego tłumaczenie świata na ich przykładzie na pewno odniesie lepszy skutek niż poważna dydaktyczna rozmowa.
Tych, którzy jeszcze nie znają bajek Ezopa, zachęcamy do sięgnięcia po tę mądrą i sympatyczną lekturę. Być może, te opowiadania spodobają się nie tylko naszym dzieciom, ale i nas – dorosłych skłonią do głębszej refleksji na temat ludzkich poczynań. W dzisiejszym świecie, w którym czas płynie błyskawicznie, a życie pędzi w niespotykanym dotąd tempie, warto na chwilę się zatrzymać i poobserwować rzeczywistość. Wtedy okaże się, że pomimo ogromnego postępu, pewne rzeczy pozostają niezmienne.

Joanna Grabowska – Syska
 






Dziękujemy za przesłanie błędu