Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 lutego. Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza
12/10/2019 - 20:05

Wnuk generała Jerzego Dobrodzickiego odwiedził Nowy Sącz [ZDJĘCIA]

Wnuk generała Jerzego Dobrodzickiego odwiedził Nowy Sącz. Przyjechał do naszego miasta, aby zwiedzić jednostkę Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie w latach 1921-1926 stacjonował 1 Pułk Strzelców Podhalańskich. Spotkał się także z Marią Gizą-Podgórską i Tadeuszem Gizą.

Dzisiaj Nowy Sącz odwiedził wyjątkowy gość, Andrzej Dobrodzicki, który jest wnukiem generała Jerzego Dobrodzickiego. Przyleciał do Polski z Kanady, aby wziąć udział w obchodach święta 21. Batalionu Logistycznego w Rzeszowie, którego gen. Dobrodzicki jest patronem. Odwiedził także Nowy Sącz, gdzie przez kilka lat służył jego dziadek.

Z wnukiem generała Dobrodzickiego kontakt nawiązał pochodzący z Homrzysk (gmina Nawojowa) starszy chorąży sztabowy Jacek Mokrzycki, który w imieniu 21. Batalionu Logistycznego w Rzeszowie zaprosił go na uroczystości święta batalionu. Dzięki jego staraniom w pozyskaniu materiałów archiwalnych i przekazaniu ich prof. Gizie i dr. Podgórskiemu, wspólnie wydali publikację o gen. Dobrodzickim.

Generał Jerzy Dobrodzicki był dowódcą 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w latach 1921 – 1926. Z kolei dowódcą batalionu był płk. Giza, któremu w 1921 roku urodziła się córka Maria Giza Podgórska. Poprosił on swojego dowódcę Jerzego Dobrodzickiego, aby został jej chrzestnym i tak też się stało. Podczas wizyty w Nowym Sączu, wnuk generała znalazł także czas na spotkanie z Marią Gizą Podgórską.

- Jestem pod wielkim wrażeniem. Cieszę się, że mogę dowiedzieć coś więcej o dziadku, który był wielkim bohaterem. Trochę słyszałem o nim i jego czynach, ale dopiero teraz poznaję, jak wielkim był człowiekiem – mówi Andrzej Dobrodzicki.

Ojciec Andrzeja Dobrodzickiego, który nosił to samo imię, również był związany z wojskiem. Był kapitanem Marynarki Wojennej Wojska Polskiego.  Wnuk generała Dobrodzickiego zwiedził budynki jednostki, w której kiedyś dowodził jego dziadek i spotkał się z Janem Ruchałą z Polskiego Towarzystwa Historycznego. 

Andrzej Dobrodzicki u Marii Gizy-Podgórkskiej i Tadeusza Gizy
Po pobycie w dawnych koszarach 1 pułku strzelców podhalańskich, Andrzej Dobrodzicki w towarzystwie delegacji 21 batalionu logistycznego z Rzeszowa, udał się w odwiedziny do chrześnicy swego dziadka, Marii Gizy-Podgórskiej (lat 98) i jej brata Tadeusza Gizy (lat 90), bowiem ówczesny płk Jerzy Dobrodzicki i mjr Józef Giza byli towarzyszami broni i przyjaciółmi od czasu służby w 20 (galicyjskim) pułku piechoty, a potem w 1 pułku strzelców podhalańskich.

Andrzejowi Dobrodzickiemu towarzyszył także prezes fabryki broni w Radomiu Adam Suliga, który jest wnukiem siostry gen. Dobrodzickiego Izabeli Suligi.

RG, Fot. RG

Ostatni wnuk gen. Dobrodzickiego odwiedził Nowy Sącz [ZDJĘCIA]
Ostatni wnuk generała Jerzego Dobrodzickiego odwiedził Nowy Sącz. Przyjechał do naszego miasta, aby zwiedzić jednostkę Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie w latach 1921-1926 jego dziadek był dowódcą 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020