Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
01/04/2014 - 14:13

Uczniowie rejestrują się w banku dawców szpiku

Po raz pierwszy w Nowym Sączu Dzień Dawcy Szpiku zawitał do szkoły średniej. Na pomysł zorganizowania akcji wraz z Fundacją DKMS wpadł uczeń Patryk Patej z Zespołu Szkół nr 3 w Nowym Sączu.
Dotychczas takie akcje organizowane były przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Wyższej Szkoły Biznesu – NLU.
Wraz z Fundacją DKMS postanowiliśmy zorganizować Dzień Dawcy Szpiku w naszej szkole, żeby pomóc osobom chorym na białaczkę i raka krwi. Dużo czasu zajmuje znalezienie dla chorego tzw. bliźniaka genetycznego, ale dzięki większej liczbie zarejestrowanych osób te szanse się zwiększają. Można w ten sposób uratować komuś życie – mówi Patryk Patej, który Informacje o organizowaniu dla szkół średnich dni dawcy szpiku znalazł na facebookowym fanpage fundacji.
Dziś akcja jest przeznaczona tylko dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły, ale podczas najbliższego Dnia sportu taka akcja przeprowadzona zostanie tez dla wszystkich sądeczan – dodaje uczeń ZS nr 3 im. Bolesława Barbackiego, który wraz z piątką koleżanek z klasy 3a (dziennikarskiej) rejestrował i pobierał próbki od uczniów.
Kto może zostać dawcą szpiku?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 455 000 (luty 2014) potencjalnych dawców szpiku, a już 1000 (luty 2014) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom.

(JB)
Fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu