Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
17/03/2013 - 22:40

U Lachów Podegrodzkich. Popis folkloru w Sokole

Nikt się nudził podczas sobotniej prezentacji w MCK „Sokół” w Nowym Sączu dorobku kulturalnego gminy Podegrodzie, który można by wręcz nazwać benefisem Podegrodzia. Należy jedynie żałować, że program pt. „U Lachów Podegrodzkich. Tradycja przez pokolenia” obejrzeli głównie podegrodzianie i ludzie „z branży”.
W pierwszym rzędzie siedziała wójt Podegrodzia Małgorzata Gromala. Był poseł Andrzej Czerwiński, był były poseł i wielki miłośnik folkloru Stanisława Pasoń z Moszczenicy Niżnej i najważniejszy gość - Stanisław Sorys, członek zarządu woj. małopolskiego.
Najpierw w galerii Sokoła otwarto wystawę przedstawiająca dorobek szkółek ginących zawodów, działających przy Gminnym Ośrodku Kultury, następnie wszyscy przenieśli się do sali im. R. Sichrawy.
Magdalena Krok, etnograf związana z „Sokołem”, jurorka niezliczonych festiwali i przeglądów pięknie opowiadała o swoim zauroczeniu kulturą Lachów sądeckich.
– Przyjechałam na Sądecczyznę z Podhala i po doświadczeniu z góralszczyzną nie spodziewałam się spotkać tak żywej i bogatej kultury ludowej, jaką tutaj zastałam, szczególnie w Podegrodziu – wspominała autorka książek o Lachach podegrodzkich.
Prowadząca wieczór Małgorzata Broda przeprowadziła rozmowę także z etnomuzykologiem prof. Aleksandrą Szurmiak - Bogucką, największym autorytetem w zakresie folkloru Lachów sądeckich. Pani profesor wyraziła nadzieję, że kultura lachowska nie zaginie, a najważniejsze, że do zespołów ludowych garną się dzieci i młodzież. – Widzę ogromne zaangażowanie, ogromną chęć pozostania w tradycji i sprawdzonych  formach - mówiła
W przerwach między jedną a drugą rozmową puszczono film o weselu podegrodzkim, wystąpiły muzyki, kapele, także pary muzykantów: uczeń- mistrz i gawędziarze z Podegrodzia. Radny Jerzy Olszak uraczył publiczność gadkę o babie, która pochowała pięciu chłopów, ale salę podbił kilkuletni Jakub Pajor, laureat Druzbackiej w zeszłym roku.
- O polka szczypana. Ta dziewczyna, która ciągnie na skrzypkach prym, melodię podstawową jest doskonała – zachwycał się nie byle jaki specjalista, bo sam Józef Unold , twórca i wieloletni kierownik „Dunajcowych Dzieci” z Nowego Sącza. Na sali siedziało dużo ludzi z „branży”, bo wszyscy są wpatrzeni w to, co robi Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu, którym od wielu lat kieruje Krzysztof Bodziony.
Ostatnim punktem programu było wręczeniu 10 laureatom DRUZBACKIEJ, Konkursem Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA w Podegrodziu odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Stanisław Sorys odznaczył Edwarda Bocheńskiego, Edwarda Grucelę, Bronisława Kaczora, Rafała Kasieczkę, Aleksandra Smagę i Jana Szablę. Jerzy Kurczab, Zofia Skwarło o Kazimierz Żydek nie dojechali do „Sokoła”.
Te 9 nazwisk wiele mówi miłośnikom kultury regionalnej, nie tylko folkloru lachowskiego.
Na koniec Małgorzata Gromala zaprosiła wszystkich na degustacje potraw regionalnych. Przygrywała kapela Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Podegrodzie”, śpiew – grupa wokalna Podegrodzcy Chłopcy.
(s), fot. własne







Dziękujemy za przesłanie błędu