Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
21/02/2018 - 10:10

Trzy sanktuaria z Limanowszczyzny na Szlaku Maryjnym!

„Szlak Maryjny – światło ze Wschodu” to projekt prowadzony przez Polskę i Słowację. Głównym celem projektu jest stworzenie oraz rozreklamowanie szlaku pielgrzymkowego. Które z naszych sanktuariów znalazły się na mapie szlaku?

Sanktuaria Maryjne to obiekty sakralne, które znajdują się na Szlaku Maryjnym. Wśród miejsc kultu z Polski nie zabrakło także trzech kościołów z Limanowszczyzny. Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu, a także Sanktuarium Matki Boskiej Szczyrzyckiej w Szczyrzycu.

Jednym z partnerów projektu Szlak Maryjny jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. To właśnie dzięki wsparciu Instytutu powstały panoramy wirtualne, które przedstawiają wybrane miejsca kultu z terenów małopolski, podkarpacia, oraz kraju preszowksiego na Słowacji.

Zobacz też: Pożar za pożarem, a powodem...sadza. Czy można tego uniknąć? [Zdjęcia]

Na platformie projektu możesz nie tylko zapoznać się z wyglądem sanktuariów, ale i poznać szczegółowy opis obiektów kultu dostępny w kilku językach.

- Cieszę się ogromnie z powstania szlaku i z tego, że znalazły się na nim kościoły z naszego regionu limanowskiego. Kult Matki Bożej na tych terenach jest bowiem od dawna obecny, a ludność tutejsza wyraża ogromną pobożność maryjną. Sanktuaria umieszczone na szlaku są miejscami, gdzie można doświadczyć nie tylko pobożności, ale również spotkać się z historią, z zabytkiem. Powstanie szlaku uważam za bardzo dobry pomysł. Dzięki temu przede wszystkim pielgrzymi, ale też badacze kultu czy historycy dowiedzą się o istnieniu tak wspaniałych perełek, jakimi są sanktuaria maryjne – mówi Adrian Cieślik, historyk, doktorant na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie, pochodzący z Dobrej.  

Zobacz też: Linia kolejowa Podłęże-Piekiełko. Kto chce być wykonawcą?

[email protected], fot WCZ/archiwum Sądeczanin







Dziękujemy za przesłanie błędu