Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
17/12/2012 - 15:16

Tomasz Wolak zaprasza na koncert patriotyczny

Duszpasterstwo Ludzi Pracy i ojcowie jezuici z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa zapraszają we wtorek (18 grudnia), godz. 19 do sali widowiskowej obok kościoła kolejowego na koncert z okazji 42. rocznicy Grudnia 70 i 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Tradycją już stała się organizacja podobnych patriotycznych przedsięwzięć przez Tomasza Wolaka, organisty z kościoła kolejowego a zarazem muzyka rockowego.
- Takie koncerty robię z potrzeby serca, dla innych ludzi - tłumaczy pan Tomasz. - Nie ukrywam, że żyję najnowszą historią Polski i bardzo przeżywam to, co się dzieje w naszym kraju. Podchodzę do tego emocjonalnie i z uczuciem. Oprócz tego, że na co dzień jestem organistą w kościele kolejowym, często jeżdżę po Polsce i występuję jako muzyk rockowy i zarazem rozrywkowy, jako klawiszowiec i pianista z różnymi muzykami. Proponuję także słuchaczom własny program. Taka działalność w żadnym wypadku nie przeszkadza mi jednak w organizowaniu patriotycznych muzycznych koncertów.
Konferansjerem koncertu, a zarazem perkusistą będzie Jan Budziaszek, od prawie trzydziestu lat świecki rekolekcjonista, autor wielu książek muzycznych, a także rozważań związanych z duchową formacją oraz prywatnie przyjaciel Tomasza Wolaka. Razem grają muzykę rockową, progresywną oraz również tą o nucie patriotycznej. Na gitarze basowej zagra Jakub Kotarba z zespołu Tomasza Wolaka. Razem od lat grają i cieszą się wykonywaną muzyką. Zagrają m.in. słynną „Jaskółkę uwięzioną” Stana Borysa i „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona.
Warto dodać, że Tomasz Wolak podejmował się organizacji innych koncertów: np. 20-lecia, 25-lecia i 30-lecia powstania „Solidarności” , a tym samym upamiętnienia rocznic podpisania porozumień sierpniowych. Muzycznie pan Tomasz uczcił też rocznicę: poznańskiego czerwca 1956 roku, wystąpień i strajków z grudnia 1970 roku, wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, pacyfikacji kopalni „Wujek”, która miała miejsce 16 grudnia, w trzy dni po ogłoszeniu stanu wojennego przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego). Występował w Stoczni Gdańskiej i w bazylice św. Brygidy w tym mieście oraz w Jastrzębiu i pod kopalnią „Wujek”.
Muzyk nie ukrywa swojego emocjonalnego stosunku do tych występów:
- Po prostu nie darowałbym sobie, gdyby one nie doszły do skutku. Traktuję je bardzo poważnie i bardzo się w nie angażuję. Musimy pamiętać o tych rocznicach, także i tych bolesnych – podkreśla.
- Afisz zaprojektował znany działacz sądeckiej Solidarności Piotr Masłowski - zdradza pan Tomasz. - Zawsze na moją prośbę Piotr wykonuje szkice takich plakatów, z okazji okolicznościowych koncertów pamięci. Jestem mu za to bardzo wdzięczny.
Zaproszenie na muzyczne uczczenie ważnych dla Polaków rocznic pan Tomasz podsumowuje słowami: - Jan Paweł II powiedział, że „naród bez przeszłości jest narodem bez przyszłości”. To chyba jedna z najpiękniejszych myśli naszego papieża, niestety dla niektórych te słowa dzisiaj już niewiele znaczą. Nie możemy przecież budować naszej przyszłości bez pamięci o przeszłości… - uważa Tomasz Wolak.
(s)







Dziękujemy za przesłanie błędu