Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
19/05/2018 - 14:30

Święta Rita 25-lecie obecności jej obrazu w Nowym Sączu

Kto nie słyszał o świętej Ricie! Jej kult stale się rozszerza, a wiara w jej ingerencję umacnia się zwłaszcza pośród osób, które poznały co to sprawy po ludzku z pozoru beznadziejnie. Dziś i jutro trwają obchody 25-lecia obecności jej wizerunku w Kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu.

Ziemia sądecka wydała wielu świętych i błogosławionych, ale Sądeczanie pokochali jeszcze jedną świętą, która choć nie pochodzi z naszego regionu, to wpisuje się w historię miasta już od 25 lat. Mowa tu o świętej Ricie, której obraz jest czczony w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu.

W tym roku mija 25 lat odkąd ta włoska święta znalazła miejsce na sądeckiej ziemi i stała się bliska nie tylko Sądeczanom, ale i mieszkańcom regionu oraz tarnowskiej diecezji. Za co pokochali Sądeczanie świętą Ritę? To święta na współczesne czasy, czyli od spraw po ludzku beznadziejnych.  

Z biogramu świętej Rity wyczytujemy, że mimo pragnienia wstąpienia do zakonu św. Augustyna, przeżyła trudne chwile jako żona i matka, a dopiero po śmierci męża i synów wstąpiła do klasztoru Sióstr Augustianek w pobliskiej miejscowości Cascia.

W klasztorze tym spędziła resztę swojego życia, będąc wzorem świętości życia. Tuż po jej śmierci i potem przy grobie miały miejsce nadzwyczajne zdarzenia. Sława tych zdarzeń, a także sława świętości Rity zaczęła ściągać do grobu św. Rity wielu pielgrzymów. Ciało św. Rity mimo upływu czasu pozostało nienaruszone. Uroczystej kanonizacji dokonał papież Leon XIII w 1900 roku. Nazwał wtedy św. Ritę „drogocenną perłą Umbrii”.

Kult św. Rity z Cascia w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu został zapoczątkowany przez akt poświęcenia obrazu świętej 22 maja 1993 roku. Obraz namalowany przez miejscowego artystę Bernarda Wójcika, ufundowała Sądeczanka, mieszkająca we Francji Janina Habela-Juin, jako wotum wdzięczności za odzyskanie przez Polskę wolności, o którą fundatorka prosiła w dniach stanu wojennego w ojczyźnie. W tym roku mija właśnie 25 lat tego cudownego obrazu w Nowym Sączu w parafii MBN, w której proboszczem jest ks. Kazimierz Markowicz a opiekunem kultu Świętej Rity ksiądz Mariusz Żuczek.

Nowenna do Świętej Rity odprawiana jest w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 z udziałem zarówno miejscowi parafianie, jak też wiernych przybywających na nowennę z Nowego Sącza i okolic. O kulcie św. Rity świadczą wciąż stojące przed Jej wizerunkiem świeże róże – kwiaty Świętej – przynoszone przez wiernych oraz zapalane przez nich świece. Poświadczeniem otrzymanych łask są napływające świadectwa uzdrowień i otrzymanych łask oraz liczne wota wdzięczności, które gromadzone są w gablotach w pobliżu obrazu Świętej Rity.

Dużym zainteresowaniem cieszy się Ogród Rożany Świętej Rity, z figurą św. Rity, w otoczeniu różanych krzewów. Zarówno w dzień, jak i w nocy ogród ten nawiedzają czciciele Świętej Rity oraz pielgrzymi.

Uroczysty odpust z błogosławieństwem róż na każdej mszy będzie odprawiany w tym roku w niedzielę 20 maja, a w sobotę poprzedzającą odpust 19 maja po mszy wieczornej dla małżeńskich jubilatów, zapraszamy zarówno na koncert, jak i na odpust do sądeckiej świątyni przy ulicy Królowej Jadwigi. Szczegóły na plakacie odpustowym.

Więcej o kulcie Świętej Rity w Nowym Sączu będzie można przeczytać w "Sądeczaninie" już jutro, w materiale Grzegorza Z. Szczeciny.

(P.B.)







Dziękujemy za przesłanie błędu