Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
25/01/2014 - 13:00

Święcenia biskupie w Tarnowie. Radość w całej diecezji!

W Tarnowie odbył się dziś uroczysty ingres nowych biskupów pomocniczych diecezji tarnowskiej: ks. prałata Jana Piotrowskiego i ks. prałata Stanisława Salaterskiego. Święceń biskupich udzielił ordynariusz naszej diecezji – ks. bp Andrzej Jeż. Współkonsekratorami byli Nuncjusz Apostolski w Polsce - abp Celestino Migliore oraz biskup senior Władysław Bobowski.
W tarnowskiej katedrze zgromadzili się biskupi z kraju i zagranicy, przedstawiciele Kościoła prawosławnego, kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele krajów misyjnych, świata nauki, parlamentarzyści, samorządowcy i wierni diecezji tarnowskiej. Obecni byli marszałkowie naszego województwa i prezydenci Tarnowa i Nowego Sącza. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10, a przewodniczył im metropolita krakowski - ks kard. Stanisław Dziwisz.
Licznie zgromadzonych powitał ks. bp Andrzej Jeż, który przypomniał, że jako pierwszy na biskupa w tarnowskiej katedrze był konsekrowany bł. Jakub Strzemię – 28 stycznia 1392 roku
- Niemal dokładnie 622 lata od tamtego wydarzenia gromadzimy się w tym historycznym miejscu, aby uczestniczyć w liturgii święceń biskupich dwóch nowych biskupów pomocniczych diecezji tarnowskiej – Jana Piotrowskiego i Stanisława Salaterskiego. Tarnowska katedra staje się początkiem biskupiej drogi 11 i 12 w historii diecezji biskupa pomocniczego. Wyrażam głęboką radość, że w tym uroczystym wydarzeniu uczestniczy tak wielu gości z kraju i zza granicy, a także tarnowskich diecezjan – mówił ks. Biskup.
Obrzędy święceń rozpoczęły się po Ewangelii. Po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego prezbiterzy asystujący nominatom poprosili głównego konsekratora o udzielenie święceń biskupich. Na potwierdzenie prośby abp Celestino Migliore odczytał dokument potwierdzający nominację, na co cała zgromadzona wspólnota odpowiedziała słowami: „Bogu niech będą dzięki”.
Homilię wygłosił ks. kard. Stanisław Dziwisz.
- „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”. W tych słowach Jezusa wstępującego do nieba możemy odnaleźć głęboki sens wydarzenia, w którym uczestniczymy dzisiaj w tarnowskiej katedrze – mówił ks. Kardynał. - Dzisiaj to polecenie w szczególny sposób rozbrzmiewa w sercach biskupów nominatów – Jana i Stanisława – dodał
Metropolita krakowski podkreślał, że Kościół tarnowski otrzymuje dar w postaci nowych biskupów, a ich zadaniem będzie wspomagać w pasterskiej posłudze biskupa ordynariusza – Andrzeja Jeża. Dodał także, że wspólnota Kościoła potrzebuje mądrych i świętych pasterzy.
- Potrzebuje pasterzy o wielkim sercu, wpatrzonych w ideał Jezusa – dobrego pasterza, który o sobie powiedział, że jest cichy i pokornego serca. Do takich pasterzy przychodzą ludzie utrudzeni, obciążeni, szukając zrozumienia i miłości, szukając umocnienia w wierze, szukając nadziei. Tacy pasterze są dobrymi narzędziami w rękach Boga – mówił kaznodzieja.
Ks. kard. Dziwisz przypomniał w homilii życiorysy obu biskupów nominatów i powitał ich w gronie Episkopatu Polski.
- Dzisiaj jest z wami cały Kościół tarnowski, łączący z waszą posługą wielkie nadzieje. Otacza was dzisiaj liczny zastęp biskupów i kapłanów, którzy będą dla was najbliższymi współpracownikami. Miejcie dla nich serce! - apelował.
Metropolita krakowski, nawiązując do peregrynacji Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II i św. Faustyny w diecezji, mówił także: - Błogosławiony i święty Papież zostawił nam przykład dobrego, mądrego pasterza, którego żarliwa miłość do Chrystusa prowadziła zawsze do człowieka. Jesteśmy przekonani, że nadal - tym razem z wysoka, towarzyszy współczesnemu Kościołowi. Na pewno, w szczególności, towarzyszy biskupom swojej dawnej metropolii krakowskiej i diecezji tarnowskiej.
Po homilii miał miejsce ciąg dalszy obrzędów święceń. Wtedy to biskupi elekci złożyli przyrzeczenie, w którym zobowiązali się do dochowania wiary i wypełnienia powierzonego im urzędu posługiwania. Następnie odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych (w czasie śpiewu biskupi elekci leżeli krzyżem. Wyraża to postawę pokory i całkowitego oddania się Bogu w myśl słów św. Pawła: „Razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża. Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus" (Ga 2,20).), która poprzedziła istotną część obrzędów święceń - nałożenie rąk i modlitwę święceń.
Namaszczenie głowy oznacza udział biskupa w kapłaństwie Chrystusa, nałożenie pierścienia to znak zaślubin z Kościołem, nałożenie mitry przypomina o obowiązku dążenia do świętości, wręczenie pastorału jest znakiem przekazania urzędu pasterskiego. Obrzęd święceń biskupich zakończył się przekazaniem pocałunku pokoju.
Biskup nominat Jan Piotrowski na hasło swojej posługi wybrał słowa „In Caritate Evangelium praedicare” – „W miłości głosić Ewangelię”, a biskup nominat Stanisław Salaterski hasło „Gaudium fidei praedicare” – „Głosić radość wiary”.
Pod koniec uroczystości nowi biskupi przeszli przez świątynię i pobłogosławili wiernych. Został także odczytany list Prymasa Polski, a bp Jan Piotrowski podziękował wszystkim za udział w uroczystości i w imieniu swoim i biskupa Stanisława Salaterskiego poprosił o modlitwę.
- Na drogach naszej posługi kapłańskiej byli liczni biskupi, księża proboszczowie, koledzy wikariusze i wikariusze współpracownicy, katechiści i wierni różnych narodowości. Ich duchowo bogate życie chrześcijańskie było dla nas szczególnym darem, a ujmująca serdeczność i życzliwość lekarstwem na zmęczenie i trudy. Dziękujemy i wam bracia i siostry z parafii katedralnej w Tarnowie oraz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, za żywą wiarę, miłość i szacunek do kapłanów ─ do nas jako proboszczów ─ oraz do naszych księży wikariuszy, współpracowników. Drodzy wychowawcy i księża profesorowie tarnowskiego seminarium, siostry i bracia, siostrzenice i siostrzeńcy, krewni, przyjaciele, koledzy i koleżanki z naszych szkół podstawowych i średnich, sąsiedzi i bliscy, koledzy kursowi z naszych roczników święceń; mamy świadomość, że w każdym z nas jest trochę z waszego piękna, dobrych obyczajów i kultury, i za to wam serdecznie dziękujemy, jednocześnie serdecznie prosimy o ciągły dar modlitwy - powiedział bp Jan Piotrowski.

(KB)
fot. Radio RDN Grzegorz Golec 






Dziękujemy za przesłanie błędu