Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
28/09/2017 - 15:50

Studenci trzeciego wieku wrócili na uniwersytet. Rozpoczęli rok akademicki [ZDJĘCIA]

Są już na emeryturze, ale żyją aktywnie i ciągle chcą się uczyć. Studenci Sądeckiego Uniwersytecie Trzeciego Wieku rozpoczęli kolejny rok akademicki.

Z roku na rok wzrasta liczba seniorów chcących nadal aktywnie uczestniczyć w życiu społeczno-gospodarczym Sądecczyzny – coraz chętniej zapisują się na zajęcia prowadzone przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. W tym roku blisko czterystu seniorów z Sądecczyzny rozpoczęło nowy rok akademicki. Znowu wybrzmiało Gaudeamus.

- Polskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie - zauważyła Wiesława Borczyk, prezes Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. - Dziś w Polsce żyje ponad dziewięć milionów osób, mających sześćdziesiąt i więcej lat. To blisko 23 procent mieszkańców naszego kraju. Ta statystyka pokazuje, jak ważna jest działalność na rzecz aktywizacji seniorów.

To już 14. rok akademicki w Sądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Zajęcia realizowane będą w trzech sekcjach – kulturoznawstwa, geograficzno-przyrodniczej oraz medyczno-psychologicznej. Reprezentanci tych sekcji złożyli dziś uroczyste ślubowanie w imieniu 50 nowych słuchaczy SUTW.

Czytaj też Jak dobrze wycisnąć srebrnego seniora dla gospodarki?

- Gdyby nie pomoc władz miasta, powiatu i marszałka, a także wsparcia zaprzyjaźnionej z nami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu działalność SUTW nie byłaby możliwa - podkreśliła Wiesława Borczyk. - Nie mamy przecież swoich budynków, sal wykładowych i etatowych wykładowców. Wsparcie lokalowe i finansowe wszystkich tych instytucji sprawia, że możemy działać i poszerzać horyzonty seniorów. A do tej pory z zajęć skorzystało ponad pięć i pół tysiąca mieszkańców miasta i powiatu.

Czytaj też Wiesława Borczyk: Pieniądze z "martwych kont" trafią do spadkobierców!

Wiesława Borczyk, szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Sączu i zarazem prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW, podzieliła się z nami informacjami o dobrych efektach, wynikających m.in. z debaty w czasie Forum III Wieku na Forum Ekonomicznym w 2013, w Krynicy-Zdroju.

Marian Ryba z zarządu powiatu zapewnił, że samorząd nadal będzie wspierał działalność SUTW.

- Robimy to konsekwentnie, ponieważ widzimy pozytywne efekty państwa pracy - dodał Marian Ryba. - Korzyści płynących z aktywizacji seniorów nie sposób przecenić.

Obecnie w Polsce działa 615 uniwersytetów trzeciego wieku, zrzeszających ponad 200 tysięcy słuchaczy. Na Sądecczyźnie, prócz Nowego Sącza, działają jeszcze dwie takie uczelnie – w Starym Sączu i Krynicy-Zdroju.

(opr. ami) Fot, źródło Starostwo powiatowe w Nowym Sączu

Gaudeamus w Sądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku
Blisko 400 słuchaczy Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęło dziś rok akademicki


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe