Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
07/10/2015 - 12:00

Wiesława Borczyk: Pieniądze z "martwych kont" trafią do spadkobierców!

Wiesława Borczyk, szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Sączu i zarazem prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW, podzieliła się z nami informacjami o dobrych efektach, wynikających m.in. z debaty w czasie Forum III Wieku na Forum Ekonomicznym w 2013, w Krynicy-Zdroju.

(...) Chcę się podzielić nowymi wiadomościami, które dla naszego środowiska, a szczególnie organizatorów i uczestników  Forum III Wieku, są bardzo ważne i satysfakcjonujące.  Od 1 lipca 2016 banki będą musiały szukać spadkobierców, których bliscy pozostawili na kontach pieniądze.Nowe przepisy, zmieniające   prawo bankowe, właśnie przyjął w czwartek, 1.10. 2015 r. Senat.
To pozytywne efekty po Forum III Wieku 2013. Dyskutowaliśmy o tym m.in. na  Forum III Wieku 2013 r. w Krynicy Zdroju, z udziałem m.in. prezesa Związku Banków Polskich p. Krzysztofa Pietraszkiewicza. Również wielokrotnie rozmawiałam o tym problemie z p. senatorem Mieczysławem Augustynem.
Podstawowym celem nowelizacji jest uregulowanie problematyki rachunków nieaktywnych – tzw. „rachunków uśpionych”, określenie wpływu śmierci posiadacza rachunku bankowego na zawartą umowę rachunku bankowego, ułatwienie dostępu do informacji o rachunkach spadkobiercom i zapisobiercom ich posiadacza, a w następstwie ograniczenie problemów następców prawnych z wypłatą należnych im z tytułu spadkobrania środków pieniężnych, a także wprowadzenie stosownych narzędzi prawnych w tym zakresie.

Krótka historia

Senacka inicjatywa ustawodawcza dotycząca projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo bankowe, ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz ustawy o ewidencji, zgłoszona  Marszałkowi Borusewiczowi  dnia 4.12.2014 przez grupę senatorów,  z uzasadnieniem. Senator Mieczysław Augustyn reprezentował Senat w tej procedurze legislacyjnej w Sejmie. Odbyły się liczne konsultacje projektu. Wcześniej w środowisku UTW i organizacji seniorskich  dyskutowano nad tym problemem, m.in. na Forum III Wieku w 2013 r.w czasie panelu w Krynicy Zdroju, z następującym przesłaniem:
Sprawne funkcjonowanie we współczesnym, globalizującym się świecie wymaga od każdego człowieka posiadania fundamentalnej wiedzy ekonomicznej – wiedzy związanej z finansami  oraz zasadami bezpiecznego i efektywnego korzystania z różnorodnych  produktów finansowych. Jak pokazuje praktyk świadomość i wiedza obywateli w tym obszarze nie jest wystarczająca.Problem ten w dużej mierze dotyka osób starszych, które należą do grupy szczególnie narażonej na doświadczanie często nieuczciwych praktyk podmiotów pożyczających lub inwestujących powierzone im pieniądze.W ramach  panelu będziemy zatem poszukiwać odpowiedzi m.in na  pytanie, jak skutecznie promować potrzebę edukacji ekonomicznej wśród osób starszych, jakimi metodami efektywnie  ją realizować oraz jak wykorzystać w tym procesie  potencjał  i doświadczenie uniwersytetów trzeciego  oraz innych organizacji seniorskich.
Przypomnę, był to panel: "Ekonomia przyjazna seniorom"; miejsce: Sala Marmurowa, Nowy Dom Zdrojowy, Krynica Zdrój, 5 września 2013 r.
Moderator:  Daniel Jachimowicz, prawnik, pełnomocnik Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Współautor ogólnopolskiego  projektu „Nowoczesne i bezpieczne finanse seniora” realizowanego przez Federację w latach 2011-2013 oraz programów wykładów i warsztatów w obszarze edukacji ekonomicznej; paneliści:  Mieczysław Augustyn, senator RP, przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Założyciel i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do Spraw Osób Starszych (od 2007 roku). Członek Rady do Spraw Polityki Senioralnej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej;  Ija Maria Ostrowska, prezes  Zarządu Związku Biur Porad Obywatelskich w Warszawie; Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Zarządu Związku Banków Polskich; Ewgenij Kaczurowski, Przewodniczący Międzynarodowej Niekomercyjnej Fundacji "Nowa Gospodarka", Białoruś; Jurij Aleksandrowicz Błaszczuk, Zastępca Przewodniczącego Rady Narodowego Związku Banków Ukrainy, Prezes Rady Nadzorczej Platinum Bank; gość specjalny - Dariusz Rostkowski, doradca w Departamencie Edukacji i Wydawnictw Narodowego  Banku Polskiego, przedstawiciel NBP w Europejskim Systemie Banków Centralnych w Komitecie ds. Komunikacji (ECCO Committee).


Nowelizacja prawa bankowego, czwartek 1.10.2015 r.

Od 1 lipca 2016 r. banki będą informowały gminy m.in. o dacie powzięcia informacji o śmierci posiadacza rachunku, dacie wydania ostatniej dyspozycji, wysokości środków pieniężnych, zgromadzonych na rachunkach oraz o kwotach wypłat z rachunku.
Podstawowym celem nowelizacji jest uregulowanie problematyki rachunków nieaktywnych – tzw. "rachunków uśpionych", "określenie wpływu śmierci posiadacza rachunku bankowego na zawartą umowę rachunku bankowego, ułatwienie dostępu do informacji o rachunkach spadkobiercom i zapisobiorcom ich posiadacza" - głosi uzasadnienie. Analogiczne przepisy mają dotyczyć rachunków w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych.


Nawet 8 mld zł leży na uśpionych kontach

Senatorowie, nowelizując ustawę Prawo bankowe, przyjęli regulację tzw. uśpionych rachunków bankowych. - Dzięki tej ustawie wszyscy ci, którzy do tej pory nie mieli dostępu do kont po zmarłych, kont zapomnianych, będą mogli po spełnieniu odpowiednich warunków zapisanych w ustawie skorzystać z możliwości poznania danych dotyczących tych kont, które to konta są w różnych bankach lub spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych - mówił podczas posiedzenia Senatu senator Kazimierz Kleina.
Sejm zmienił Prawo bankowe: pieniądze z „martwych kont” trafią do spadkobiorców


Wiesława Borczyk

fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu