Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
09/07/2016 - 06:10

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej: Romantyczna miłość

Trzeci dzień 38. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej należał do romantyzmu i związanej z nim często nieszczęśliwej miłości. Zaprezentowana interpretacja cyklu pieśni Franza Schuberta pt. Piękna Młynarka (Die schöne Müllerin) w wykonaniu belgijskiego tenora Jana van Elsackera i australijskiego wirtuoza historycznego – Anthony’ego Romaniuka odbyła się przy lekkich dźwiękach zabytkowego, XIX wiecznego fortepianu. Nie obyło się przy tym bez muzycznych emocji, które traktowały o bólach dojrzewania młodych ludzi i szalonej platonicznej miłości, która w tragiczny sposób starła się z niepohamowaną żądzą.

Franz Schubert jako jeden z największych twórców muzycznych epoki romantyzmu skomponował pieśń na głos z towarzyszeniem fortepianu, która doskonale wpisują się w założenia i estetykę epoki. W XIX wieku pieśń stała się idealnym nośnikiem najbardziej osobistych wypowiedzi kompozytorskich dzięki ścisłemu zespoleniu poezji z muzyką. Cykl pieśni Die schöne Müllerin napisany w roku 1823 do słów poety Wilhelma Mullera, symbolicznie otwiera nowy rozdział w historii pieśni przez doskonałość ujęcia tekstu nie tylko w linii melodycznej głosu wokalnego, lecz także w aktywnie współpracującej z głosem partii fortepianu, przy mistrzowskim rozplanowaniu dramaturgii muzycznej całego cyklu. Potwierdzeniem tego był niewątpliwie dzisiejszy, kameralny koncert, który widownia odebrała wyjątkowo ciepło nagradzając międzynarodowych artystów gromkimi brawami.

Zobacz: Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej: Wiara, miłość i melancholia

Natomiast dziś w kościele św. Elżbiety w Starym Sączu o godz. 19.30 będziemy mieli okazję usłyszeć legendarny włoski kwintet kornetów i puzonów Concerto Palatino –gwiazdę tegorocznego festiwalu. W  programie Narodziny instrumentalnej wirtuozerii wykonanym pod kierownictwem artystycznym Bruce’a Dickey’a, znajdą się dzieła wybitnych włoskich kompozytorów instrumentalistów przełomu XVI i XVII wieku, które zrewolucjonizowały muzykę europejską i pomogły rozwinąć technikę gry na instrumentach smyczkowych i dętych w stopniu wcześniej niespotykanym.

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej: Romantyczna miłość


Dziękujemy za przesłanie błędu