Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
23/09/2012 - 07:57

Spotkanie klasy dziennikarskiej ZS nr 3 z dr. Jarosińskim

Klasa dziennikarska z Zespołu Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego wzięła udział w spotkaniu z dr. Markiem Jarosińskim, specjalistą public relations i reklamy, wykładowcą w WSB-NLU w Nowym Sączu, dziennikarzem oraz byłym rzecznikiem prasowym komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Uczniowie w murach WSB-NLU mieli okazję poznać ciekawostki z zakresu rozwoju mediów i działalności public relations. Dr Jarosiński opowiadał też o swojej pracy zawodowej rzecznika prasowego, podzielił się cennymi faktami i opiniami traktującymi o świecie mediów i dziennikarstwie.
Na spotkaniu była też obecna Agnieszka Małecka, absolwentka klasy dziennikarskiej, a od października studentka politologii w WSB-NLU.
Pomysł zorganizowania takiej prelekcji jako swoistego początku współpracy między szkołą Barbackiego a Wyższą Szkołą Biznesu zrodził się nam już w maju, po spotkaniu z panem Markiem Jarosińskim na Dniu Otwartym WSB – opowiada Agnieszka. – Takie spotkanie, których mamy nadzieję, będzie więcej, w ramach patronatu, o którym wspomniał pan dziekan Marcin Poręba, z pewnością przekona uczniów, że wybór szkoły i profilu klasy był trafny, bo umiejętności dziennikarskie i public relations mogą przydać się w każdym zawodzie – podsumowuje studentka.

Przedstawiłem pokrótce kilka zagadnień z zakresu komunikacji społecznej, komunikowania masowego, przytoczyłem przykład działalności typu publicity – mówi bohater spotkania, dr Marek Jarosiński. – Omówiłem zasady redagowania tabloidów, powołując się na dorobek biznesowy Williama Hearsta, twórcy koncepcji tabloidów na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Także krótko omówiłem historię agencji prasowej Reutera i podkreśliłem wysokie standardy działalności Polskiej Agencji Prasowej. Przedstawiłem również ogólną sytuację w mediach, zwłaszcza lokalnych i wskazałem na konsekwencje w postaci rozwijania się zjawiska publikowania kryptoreklamy, zabronionej przez Prawo Prasowe, gdyż ono wymaga wyraźnego oddzielania informacji od przekazów reklamowych – twierdzi Marek Jarosiński, który w WSB wykłada m.in. Public Relations, Marketing Polityczny i prowadzi warsztaty dziennikarskie.

Na pytanie, co najbardziej podobało się w tych warsztatach, Dominik Smoroń, uczeń klasy dziennikarskiej odpowiada:
Po pierwsze to, że Pan wykładowca miał do nas bardzo sympatyczne ludzkie podejście. Nie traktował nas jak dzieci, tylko mówił do nas otwarcie, niemal jak do studentów – twierdzi Dominik. – Opowiadał zabawne żarty i anegdoty, różne ciekawostki. Atmosfera była przyjemna, nie było takiego narzucania jak na zwykłych lekcjach. Ogólnie było super. Uważam również, że takie ludzkie podejście do nas - młodzieży wymaga wielkiego szacunku. Było naprawdę świetne, bardzo miło. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz wezmę udział w podobnym wykładzie – podsumowuje uczeń.

W planach jest zorganizowanie stałej współpracy między ZS nr 3 a WSB-NLU. Dziekan dr Marcin Poręba podkreślił, że szkoła Barbackiego zostanie objęta patronatem Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University. Spotkania z wykładowcami, specjalnymi gośćmi, niezmiennie uatrakcyjniają szkolne zajęcia a uczniowie mają okazję dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy, połączyć teorię z praktyką, co jest przecież niezbędne w każdym zawodzie, nie tylko dziennikarza.

Warto wiedzieć:
Marek Jarosiński jest specjalistą masowego komunikowania i działalności public relations, dziennikarzem, wykładowcą w WSB-NLU. Przez 15 lat był rzecznikiem prasowym komendanta KaOSG. Tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce obronił w 2006 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wydawał publikacje z zakresu działalności public relations w wydawnictwach resortowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest autorem dwóch książek z dziedziny załogowej kosmonautyki: „Krzyk w kosmosie”, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1991 r. oraz „Tajemnice, które wyszły na jaw”, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1991 r., a także opublikował ponad 100 artykułów prasowych i publikacji w stacjach radiowych i TV z zakresu historii kosmonautyki i publicystyki międzynarodowej.

Agata Kmiecik
Uczennica ZS nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu
Fot. Aleksandra Gajdosz







Dziękujemy za przesłanie błędu