Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 6 sierpnia. Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego
20/06/2019 - 09:25

"Sądeczanin Historia" o Stadnickich. Już w poniedziałek spotkanie z autorami

Spotkamy się tam, gdzie działa się historia rodu - w Nawojowej. Bo właśnie Stadnickim z Nawojowej w całości poświęcony jest najnowszy numer kwartalnika "Sądeczanin Historia". Już w poniedziałek 24 czerwca, o godzinie 17, zapraszamy do nawojowskiego gminnego ośrodka kultury na promocję tego wydania. Będzie można kupić kwartalnik i porozmawiać z autorami.

W Nawojowej będą z nami członkowie zespołu redakcyjnego "Sądeczanin Historia", najlepsi historycy młodego pokolenia - dr Łukasz Połomski (redaktor dwóch ostatnich wydań kwartalnika), Maria Molenda, dr Sławomir Wróblewski, Edyta Ross-Pazdyk, Anna Janota-Strama, Sylwester Rękas i Jakub Marcin Bulzak, pod którego redakcją już powstaje kolejne, wrześniowe wydanie kwartalnika. Będzie też gospodarz gminy, dr Stanisław Kiełbasa, który użyczył nam miejsca.

Tylko w ten wieczór będzie można posłuchać o rodzie Stadnickich z najlepszego źródła - od osób, które zgłębiły jego dzieje. Jak wielki wpływ na rozwój regionu wywarli Stadniccy, kto był protoplastą tej gałęzi rodu, a kto zbudował jego gospodarczą potęgę?

Jak wyglądało ich codzienne życie, w tym słynne śluby, a czym trwale zapisali się w życiu lokalnej społeczności?

Które z ich dzieł przetrwały do dziś? Czym zasłużyli na prawo wstępu do starosądeckiego klasztoru klarysek? Na te wszystkie pytania będziecie mogli Państwo znaleźć odpowiedź już w poniedziałek o godzinie 17 w nawojowskim gminnym ośrodku kultury.

Za kwartalnikiem "Sądeczanin Historia. Stadniccy z Nawojowej" warto już rozejrzeć się w kioskach i sklepach regionu. To kwartalnik przebogaty w treści i niezwykły także z tego względu, iż część materiałów została przez Macieja Walaska przetłumaczona na angielski, dzięki czemu stanowi cenne źródło. I to nie tylko dla badaczy rodów szlacheckich, ale także samej Nawojowej.

Historii wsi poświęcamy w kwartalniku również wiele miejsca. Przez kogo została założona, i czy na pewno był to Nawój z Tęczowej?

Jak przeszła we władanie Starych Koni a potem Szreniawitów? Przekonajcie się, kupując kwartalnik i przychodząc na spotkanie z jego autorami! Już w poniedziałek 24 czerwca o godzinie 17. Zapraszamy!

Gminny Ośrodek Kultury w Nawojowej. Fot. TK

[email protected]

Zobacz też: "Sądeczanin Historia" o wielokulturowej SądecczyźnieDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)