Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 2 czerwca. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
05/11/2017 - 11:35

Pożegnaliśmy Stanisława Kunickiego. Byćcie nom przeto, tym piyrsym kolyndnikiem w ziymskiyj wyndrówce ku niebu

30 października 2017 roku, po ciężkiej chorobie, w wieku 71 lat zmarł Stanisław Kunicki. Mimo, że mieszkał w Nowym Sączu, przez większość życia związany był z gminą Kamionka Wielka. Jego nazwisko jest znane nie tylko wszystkim mieszkańcom Mszalnicy, ale wielu w gminie Kamionka Wielka i Sądecczyźnie, co najlepiej widać było na jego pogrzebie.

Mszę świętą podczas pogrzebu w koncelebrze odprawili:  ks. Józef Głowa – proboszcz Parafii w Mystkowie, ks. Paweł Ryś –wikariusz oraz ks. Mariusz Żuczek - katecheta z parafii MB Niepokalanej z Nowego Sącza. Na jego pogrzeb przyszło kilkaset przyjaciół i znajomych.  Zespół „Mszalniczanie”  w barwnych strojach i z kapelą uświetnił Mszę św. pogrzebową.

Obecne były delegacje zespołów: Przyszowianie, Podegrodzie, Kowalnia ze Stróż, Lipniczanie, Mali Mszalniczanie, Mali Mystkowianie, Mystkowienie, Mały Skalnik, Skalnik, Orkiestra Dęta z Mystkowa, Kamionczanki, przedstawiciele Stowarzyszenia Lachów Sądeckich. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe szkoły i OSP z Mszalnicy.

Byli przedstawiciele samorządu z Kamionki Wielkiej z wójtem i przewodniczącym Rady Gminy, a także dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej z pracownikami, dyrektorzy szkół.

Udział ich wszystkich w ostatniej drodze zmarłego był wyrazem szacunku i ogromnej wdzięczności za jego dokonania.

Zmarłego nad mogiłą żegnali: Kazimierz Ogorzałek (GOK), Czesław Majewski (Zespół Mszalniczanie”) i Tadeusz Bodziony (PKS).

Górale z Bukowiny Tatrzańskiej, nie mogąc wziąć udziału w pożegnaniu zmarłego Stanisława napisali:

Staro zbójnicko śpiywka głosi:

"Byli chłopcy byli ale sie minyli.

I my sie miniymy po malućkiyj kwili".

Tak włośnie... juz nos tam pewnie cekocie za niebieskom graniom...

Stanisławie! Zol Wos zegnać z tego swiata, i bedzie nom Wasego kolyndowanio na Bukowinie brakować.

Ale widocnie i w niebie bedom ryktować jakiesi wielgie przedstawienie, jakisi "Góralski Karnawał" co Wasyj porady tam potrzebujom.

Byćcie nom przeto, tym piyrsym kolyndnikiem w ziymskiyj wyndrówce ku niebu.

Odpocywojcie w pokoju...

Fot.: Jan Marszałek

Pogrzeb Stanisława Kunickiego
Fot.: Jan Marszałek


Dziękujemy za przesłanie błędu