Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
25/01/2013 - 11:56

Podegrodzie: Po raz XVI. Pastuszkowe Kolędowanie

W najbliższy weekend (26 -27 stycznia) od godz. 13 na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu spotkają się uczestnicy XVI Pastuszkowego Kolędowania – Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych.
Spotkania są konkursem, w którym uczestniczyć mogą grupy wytypowane na kilkunastu powiatowych i regionalnych przeglądach odbywających się na terenie całego kraju. W spotkaniach przewidziany jest udział maksymalnie 30 grup kolędniczych reprezentujących różne grupy etnograficzne.
Pastuszkowemu Kolędowaniu towarzyszyć będą spotkania warsztatowe Komisji Artystycznej (Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Danuta Cetera – etnograf, Jadwiga Adamczyk – muzyk, dr hab. Stanisław Węglarz – etnolog, Benedykt Kafel – etnograf) z kierownikami i opiekunami grup kolędniczych. Stwarzają one możliwość wymiany doświadczeń, skorzystania z porad i konsultacji specjalistów w dziedzinie obrzędowości bożonarodzeniowej i noworocznej. Imprezę, organizowana przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, GOK w Podegrodziu i Starostwo Powiatowe, poprowadzi Rafał Kasieczka.

PROGRAM

WARTO WIEDZIEĆ:
Pastuszkowe Kolędowanie na trwałe już wpisało się w kalendarz najważniejszych dorocznych imprez folklorystycznych, mających na celu kultywowanie i upowszechnianie ludowych tradycji kolędniczych. Pomyślnym prognostykiem na kontynuację tych ambitnych założeń jest fakt, że w roli głównych wykonawców występują - zgodnie z tradycją – chłopcy – ci mali i ci trochę tylko starsi. Tłumnie przybywająca na pokazy publiczność także w głównej mierze składa się z dzieci i młodzieży. A przecież to do nich należy przyszłość.
Już sama nazwa Pastuszkowe Kolędowanie ożywia bliskie nam Polakom wspomnienia, związane z przeżywaniem okresu Świąt Bożego Narodzenia, tak bogatym w różne okolicznościowe zwyczaje i towarzyszące im tradycyjne, symboliczne zachowania, wróżby, rekwizyty i stroje, gesty, słowa, śpiew kolęd i pastorałek, a wszystko to wplecione w opowieści starych ludzi o dawnych czasach, o dziwach i cudach wigilijnej nocy. Z tych wspomnień wyłaniają się też tajemnicze postacie kolędników, niecierpliwie wyczekiwanych w każdym domu, głoszących Dobrą Nowinę, a wraz z nią nieodzowne życzenia: "Na szczęście! Na zdrowie! Na ten Nowy Rok! Na te Boże Święta..."
Od tego rodzaju wspomnień prosta droga prowadzi do refleksji nad sytuacją i miejscem tradycyjnej kultury we współczesnym świecie, w którym przyszło nam żyć tu i teraz. Warto też choćby skrótowo scharakteryzować sytuację w jakiej doszło do narodzin Pastuszkowego Kolędowania (dr Krystyna Kwaśniewicz).

(oprac. JB)
Źródło: MCK SOKÓŁ







Dziękujemy za przesłanie błędu