Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
14/09/2022 - 12:55

Odsłonięcie tablicy poświęconej o. Józefowi Andraszowi SJ na Górze Krzyżowej w Krynicy-Zdroju

O. Józef Andrasz SJ to postać niezwykła, związana z Sądecczyzną. Dzisiaj (14 września) na Górze Krzyżowej w Krynicy-Zdroju zostanie poświęcona i odsłonięta tablica pamiątkowa, umieszczona pod krzyżem z napisem: ,,Tymi szlakami podążał w pierwszej połowie XX wieku ks. Józef Andrasz SJ”.

Data jest nieprzypadkowa. Czternasty września to święto Podwyższenia Krzyża. Uroczystości na Górze Krzyżowa rozpoczynają się o godz. 16. Nie zabraknie tam między innymi czcicieli Bożego Miłosierdzia z Sądecczyzny.

Góra Krzyżowa w Krynicy-Zdroju jest kolejnym miejscem kultu O. Józefa Andrasza SJ, krakowskiego spowiednika i kierownika duchowego św. Siostry Faustyny. Miejsca pod tablicę użyczył i bardzo wspomógł prace w trudnym górskim terenie Henryk Hajdzinski, krakowianin, lecz od wielu lat inwestujący w Krynicy- Zdroju.

Dzisiaj (14 września) ks. prałat Andrzej Liszka, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP, odsłoni na Górze Krzyżowej tablicę pamiątkową, umieszczoną pod krzyżem z napisem: ,,Tymi szlakami podążał w pierwszej połowie XX wieku ks. Józef Andrasz SJ”.

Góra Krzyżowa w Krynicy-Zdroju jest też miejscem spoczynku konfederatów barskich. Ojciec Andrasz pochodził z rodziny patriotycznej, dwóch jego braci poległo w Legionach, a on sam przed wybuchem II wojny światowej funkcję kapelana wojskowego we Lwowie.

O. Józef Andrasz SJ jest krajanem mieszkańców Sądecczyzny. Urodził się 16 października 1891 r. w Wielopolu koło Nowego Sącza, w wielodzietnej rodzinie o korzeniach węgierskich. Andrasz w wieku niespełna piętnastu lat wstąpił w szeregi Towarzystwa Jezusowego. Ponoć uczynił to pod wpływem powołania, jakie poczuł w nowosądeckim kościele jezuickim, przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Później, jako jezuita, współpracował z Wydawnictwem Apostolstwa Modlitwy, był m.in. inicjatorem i redaktorem „Biblioteki Życia Wewnętrznego” (serii wydawniczej, w której ukazywały się przekłady wybitnych światowych dzieł religijnych), jak również znanego czasopisma katolickiego – „Posłańca Serca jezusowego”.

Znany jest jednak przede wszystkim jako spowiednik i kierownik duchowy św. Faustyny Kowalskiej, po której śmierci stał się wielkim propagatorem kultu Bożego Miłosierdzia (według jego wskazówek Adolf Hyła namalował słynny obraz Chrystusa Miłosiernego). Jest również autorem życiorysu św. Faustyny (nie zdołał go ukończyć).

Ojciec Andrasz zmarł 1 lutego 1963 r., w Krakowie, gdzie też, na Cmentarzu Rakowickim, został pochowany.

Sądeczanie oczekują wszczęcia procesu beatyfikacyjnego ojca Józefa Andrasza który prowadził duchowo św Faustynę, bł Anielę Salawę, bł. Klemensę Staszewską OSU, sługę bożą Paulę Zofię Tajber ZDCH. Współpracował w dziele wychowania dzieci w Krucjacie Eucharystycznej ze sł. bożą s. Emanuelą Kalb. W czasie swojej posługi we Lwowie wywarł duży wpływ na na studenta Henryka Mosinga, epidemiologa, potajemnego księdza okresu komunistycznego.

Był prekursorem myśli soboru watykańskiego II o większym udziale, zaangażowaniu  osób świeckich w dzialalnosci Kościoła.  Praktyczna forma wyrażała się wśród świeckich zrzeszonych sodalicjach mariańskich, Apostolstwie Modlitwy i Krucjacie Eucharystycznej. 

Ojciec Andrasz napisał książkę  "Wspólnie z kapłanem" ( 20 wydań ) w wersji kieszonkowej. Służyło to lepszemu zrozumieniu  sensu i istoty rytuałów mszy świętej ( wtedy celebrowanej po łacinie ). Jego myśl i działanie był były bardzo wizjonerskie . Sobór Watykański II zmienił ryt mszy św i wprowadził języki narodowe. Msza stała się zrozumiała, a świeccy zyskali większy, świadomy udział w celebracji nowego rytu Mszy świętej.  ([email protected]/CB), fot.







Dziękujemy za przesłanie błędu