Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
05/08/2016 - 09:25

Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego. Dziś modlą się mundurowi

W parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu trwa ośmiodniowy, największy na Sądecczyźnie Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego. Centralne uroczystości odpustowe odbędą się w sobotę, 6 sierpnia.

Głównej Sumie odpustowej o godz. 11 będzie przewodniczył ordynariusz tarnowski, bp Andrzej Jeż, który do niedawna jeszcze, jako proboszcz parafii św. Małgorzaty, organizował te odpusty. Nabożeństwo będzie transmitowane przez rozgłośnię diecezjalną RDN Małopolska.

Codziennie inne grupy i parafialne modlą się przed cudownym wizerunkiem Chrystusa Przemienionego z sądeckiej fary, odbierającym cześć od XIV wieku, najpierw w kościele ojców franciszkanów, a po kasacie zakonu pod koniec XVIII wieku, w kościele św. Małgorzaty.   

Czwartkowa msza św. odpustowa o godz. 16 dedykowana była księżom rodakom, rodzinom kapłanów oraz księżom pracującym w sądeckim sanktuarium. Pomimo nieznośnego upału plac kolegiacki był pełen. Wiele osób wyspowiadało się, mnóstwo przystąpiło do Komunii św.

Liturgię uświetnił Chór Kameralny Bazyliki św. Małgorzaty pod dyrekcją Renaty Jonakowskiej, a po wieczornej mszy św. o godz. 18.00 i nowennie do Przemienia Pańskiego wystąpił. Zespół Alumnów WSD w Tarnowie. Codziennie na zakończenia dnia ok. godz. 19.30 koncertuje inny zespół, w piątek będą to "Chwalcy Pana".
Dzisiaj, 5 lipca, na mszy św. o godz. 16 odbędzie się namaszczenie chorych, a o godz. 18 zostanie odprawione nabożeństwo w intencji Ojczyzny z udziałem służb mundurowych: Policji, Straży Granicznej,  funkcjonariuszy Służby Celnej, Służby Więziennej i Straży Ochrony Kolei.  

W niedzielę 9 sierpnia na mszy św. o godz. 7.30 będą się modlić wspólnoty trzeźwościowe o godz. 9 - rolnicy, a o godz. 17 - Odnowa w Duchu Świętym.
Ks. proboszcz Jerzy Jurkiewicz zachęca do odwiedzenia odpustowego stoiska Caritasu, gdzie można nabyć dewocjonalia i pamiątki z odpustu, m.in. obrazki i kubki z wizerunkiem sądeckiej kolegiaty.

Są także wydawnictwa książkowe, m.in. piękny album Sylwestra Adamczyka "Sądecka Góra Tabor" i przewodnik po Bazylice św. Małgorzaty z tekstem Leszka Migrały i zdjęciami Piotra Droździka. Jest również najnowszy numer parafialnej gazety "Nasze Spotkania".  
(HSZ), fot. własne   

Odpust ku czci Przemienia Pańskiego w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)