Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
06/01/2013 - 06:00

Objawienie Pańskie, czyli święto Trzech Króli

W liturgii akcent uroczystości Objawienia (ukazania się bóstwa w ludzkiej postaci) pada na Trzech Króli. Pokłon mędrców wskazuje, że cały wszechświat został poruszony narodzeniem Chrystusa. Królowie, którzy przybyli do Jezusa złożyli dary: złoto - symbol godności królewskiej, kadzidło - godności kapłańskiej, mirrę - symbol wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Zbawiciela.
To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza, symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym.
Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę - znak narodzin Króla. Herod, podejmując ich, dowiedział się o celu podróży. Podejrzewał, że narodził się rywal. Na podstawie proroctwa w księdze Micheasza (Mi 5, 1) kapłani jako miejsce narodzenia Mesjasza wymieniają Betlejem. Tam wyruszyli Mędrcy. Odnajdując Dziecię Jezus, ofiarowali Mu swe dary. Otrzymawszy we śnie wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, udali się do swoich krajów inną drogą.
Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia).
W Trzech Magach pierwotny Kościół widzi siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon. Uniwersalność zbawienia akcentują także: sama nazwa święta, jego wysoka ranga i wszystkie teksty liturgii dzisiejszego dnia.
***
6 stycznia) ulicami Nowego Sącza przejadą na koniach trzej królowie, którzy pod ratuszem złożą pokłon maleńkiemu Jezuskowi. W pochód może włączyć się każdy mieszkaniec miasta.
Czytaj: Dołącz do Pierwszego Nowosądeckiego Pokłonu Trzech Króli

oprac. KB
na podstawie: www.brewiarz.pl






Dziękujemy za przesłanie błędu