Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
23/04/2022 - 15:30

Nowy Sącz tego dnia cofnął się do średniowiecza. Orszak Jana Długosza

Dostojnicy, rycerze, damy dworu, pospólstwo, duchowni i żebracy, a nawet sam Jan Długosz spacerował w środę (20 kwietnia) po ulicach miasta. A to wszystko za sprawą Orszaku Jana Długosza, organizowanym co roku przez I Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu.

Czytaj również: Ciekawe znalezisko podczas prac remontowych w muszyńskim magistracie

Orszak Jana Długosza to autorski projekt nauczycieli historii z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu: Jacka Tomasika oraz Michała Zacłony. Nauczyciele wymyślili wyjątkowe wydarzenie, które pozwoli spopularyzować dorobek Jana Długosza, patrona najstarszej sądeckiej szkoły, a także przypomni o Jagiellonach.

Najważniejszym elementem orszaku są stroje stylizowane na XV wiek. Co ważne, uczniowie sami mogą wybrać w jaką rolę się wcielą. A średniowieczna społeczeństwo było bardzo zróżnicowane. Na ulicach można więc było zobaczyć zarówno pospólstwo i żebraków, jak i dostojników, damy dworu, duchownych i rycerzy.

W wielobarwnym korowodzie pojawiają się również odtwórcy prawdziwych postaci historycznych z tamtego okresu. Stroje i charakteryzacja to świetna zabawna nie tylko dla uczniów. W przebraniach można zobaczyć również nauczycieli I LO.

Także inicjatorzy orszaku odtwarzają ważne role. Michał Zacłona wcielił się w postać Jana Długosza, natomiast Jacek Tomasik przypomniał postać Jakuba z Dębna i równocześnie pełnił funkcję komendanta orszaku.

To może Cię zainteresować: Aktywny weekend: w drodze na Gorlice, dwór obronny i trasa rowerowa w Szymbarku [ZDJĘCIA, WIDEO]

- W roku 2022 w orszaku wzięło udział prawie 500 uczestników: uczniów i nauczycieli – relacjonuje Jacek Tomasik. I LO aktywnie angażuje się w przypominanie o dorobku Jana Długosza nie tylko poprzez orszak. Nauczyciel historii wspomina również inne inicjatywy, m.in.: rekonstrukcję dwóch chorągwi, posadzenia na plantach Dębu Niepodległości czy wsparcie inicjatywy budowy pierwszego wolnostojącego pomnika Jana Długosza w Kłobucku.

W 2022 roku Orszak Jana Długosza przeszedł ulicami Nowego Sącza już po raz szósty. Tym razem dedykowany był Ukrainie, walczącej o utrzymanie niepodległości. Dlatego na płycie rynku wraz z chórem „Scherzo” odśpiewano zarówno hymn Polski, jak i Ukrainy. Do wydarzenia włączył się również prezydent miasta, Ludomir Handzel. (oprac. [email protected], fot. Jacek Tomasik)Dziękujemy za przesłanie błędu