Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
13/03/2023 - 20:05

Nowy Sącz dla Warszawy. Sądeccy uczniowie zrobili lekcję historii

Młodzież sądeckich szkół przedstawiła koleżankom i kolegom z XXXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie cztery spośród najważniejszych postaci II Rzeczpospolitej.

Wszystko to działo się w ramach konferencji „Sądeckie epizody kadry oficerskiej II Rzeczypospolitej Polskiej". Uczniowie skoncentrowali się na sądeckich epizodach z życia marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, płk. Bronisława Pierackiego oraz generała Józefa Gizy.

Inicjatorem i koordynatorem całego przedsięwzięcia była Iwona Mularczyk. Prezentacje w Warszawie przygotowali uczniowie i nauczyciele z sądeckich szkół: I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. M. Konopnickiej, Zespołu Szkół nr 3 im. B. Barbackiego oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków.


- Była to warszawska edycja konferencji, która odbyła się we wrześniu ubiegłego roku w Nowym Sączu - mówi nam Iwona Mularczyk. - Kilkuosobowe zespoły młodzieży z sądeckich szkół przedstawiła wybitne postaci Polski międzywojennej. Przybliżyli historię własnego regionu, pokazując związki osób powszechnie znanych z naszym miastem.

- Nie chciałam tej konferencji organizować sama, uznałam, że lepiej będzie, jeśli swym rówieśnikom te historie zaprezentuje nasza młodzież. Było mi niezmiernie miło, że patronat nad tą konferencją objął wicepremier Piotr Gliński, a współorganizatorem został Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Relację z akcji sądeckich uczniów przedstawił warszawski ośrodek TVP. Patronem wydarzenia był również "Sądeczanin". ([email protected]) Fot. FBDziękujemy za przesłanie błędu