Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
08/09/2016 - 07:05

Nowy Sącz: Święty Charbel zawita do kościoła kolejowego

W sobotę – 10 września o godz. 16.30 w kościele kolejowym zostanie odprawiona Msza św. dla chorych z namaszczeniem olejem św. Charbela. Eucharystię będzie celebrował ks. Zygmunt Kwiatkowski SJ, który przez 31 lat posługiwał w Syrii.

Kościoły wschodnie przynależne nieprzerwanie do Kościoła katolickiego wydały wspaniałych świętych. Jednym z nich jest libański mnich św. Charbel. Jego życie, jak również historie jakie wydarzyły się po jego śmierci, są nieprawdopodobne. A wszystko to działo się nie tak dawno temu – na przełomie XIX i XX wieku. Ze względu na proces beatyfikacyjny św. Charbela, który toczył się w latach 50-tych ubiegłego wieku, historie te są bardzo dobrze udokumentowane.

Św. Charbel jest bardzo popularny w Polsce, a od niedawna bliski także mieszkańcom Sądecczyzny. Wiele osób za jego wstawiennictwem odzyskało zdrowie i znalazło rozwiązanie dla trudnych spraw. Można powiedzieć o wymianie świętych, gdyż w Libanie, w kościołach, widać obrazy Jezu Ufam Tobie i św. Faustyny, którą Jan Paweł II nazwał „iskrą miłosierdzia”.

Po ŚDM można stwierdzić, że taką iskrą Bożego Miłosierdzia są nasi misjonarze. W Krakowie co krok przewijały się grupy młodzieży z całego świata, a towarzyszyli im polscy kapłani i siostry zakonne. Bywa, że na wskutek wojen te małe wspólnoty się rozpadają lub giną. Tak właśnie stało się w Syrii, gdzie przez 31 lat posługiwał jezuita - ojciec Zygmunt Kwiatkowski. Teraz kapłan powrócił do swoich braci w łódzkiej wspólnocie. Niedługo za nim przybyły relikwie...

Ojciec Zygmunt  w miarę możliwości prowadzi przez internet katechezy w języku arabskim,  organizuje też pomoc dla bliskiego wschodu. Spektakularne cuda za przyczyną św. Charbela w Polsce są wołaniem tego świętego o modlitwę i otwarcie serc Polaków dla ludzi z tamtego rejonu.


... Zimny wieczór u łódzkich Jezuitów, było to niedługo  po zamordowaniu 21 koptyjskich chrześcijan, ojciec Zygmunt odprawił Mszę świętą  za rodziny męczenników  których krew spłynęła do Morza Śródziemnego. Jezuita poświęcił wtedy obraz Matki Bożej Męczenników Koptyjskich. Namalowany przez Panią profesor z  łódzkiej uczelni. Matka Boża ma szatę podobną do znanej z obrazu Nieustającej Pomocy lecz na czarnej szacie widać białe krzyżyki  jak noszą kapłani koptyjscy. Ma też taką współczesną- żywą twarz z dużymi oczyma o typowo bliskowschodnich rysach.

Ojciec Zygmunt utrzymuje kontakt z rodzinami męczenników i organizuje dla nich pomoc.

Sądecki Pielgrzym
 







Dziękujemy za przesłanie błędu