Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 listopada. Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
11/04/2022 - 08:55

Niedziela Palmowa w Cieniawie [FOTORELACJA]

Uroczystym poświęceniem palm, oraz procesją rozpoczął się Wielki Tydzień w kościele św. Franciszka z Asyżu w Cieniawie w gminie Grybów.

Niedziela Palmowa w Cieniawie

To właśnie palmami, symbolem odradzającego się życia, witano Jezusa w Jerozolimie. Te małe i te nieco większe gałązki swoimi kolorami przyciągają do świątyń całe rodziny. Uroczysta suma, procesja z palmami, panowie kantorzy z wielką powagą śpiewający mękę Pańską, to piękne wprowadzenie nas wszystkich w to, co ma nadejść, najpierw śmierć, a później nowe życie.

Zobacz też: Niedziela Palmowa. Wyjątkowa w Sądeckim Parku Etnograficznym [FILM, ZDJĘCIA]

Najpierw godziny przygotowania palmy, w naszych domach, to już tradycja wielopokoleniowa, często na ich upiększaniu mijał cały wielki post, piękne palmy wypracowały również panie z Koła Gospodyń Wiejskich, czy dzieci ze Szkoły Podstawowej. Od lat, już lat po mszy św. odbywa się konkurs palm organizowany przez WDK w Cieniawie, z roku na rok ocenianych palm jest coraz więcej.

Palmy da się również zauważyć przy cieniawskich przydrożnych krzyżach i kapliczkach, to też tutejsza tradycja. Są również domy we wsi, gdzie święte obrazy również dekoruje się gałązkami palmy, by te strzegły domów od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże.

Niedziela Palmowa ma nam również przypominać, że od miłości do nienawiści dzieli nas niekiedy tylko jeden krok, najpierw „hosanna”, a za chwilę „Ukrzyżuj Go".

Również w naszym życiu muszą dziać się rzeczy piękne i radosne, ale one muszą się przeplatać z chwilami trudnymi. Nasze życie jest bowiem drogą, a to oznacza, że wszystko przemija. To właśnie owe ciągłe zmiany decydują o postępie na drodze do pełni życia. (Ł. Fot.: Ł)

Niedziela Palmowa w Cieniawie
Uroczystym poświęceniem palm, oraz procesją rozpoczął się Wielki Tydzień w kościele św. Franciszka z Asyżu w Cieniawie w gminie Grybów.


Dziękujemy za przesłanie błędu