Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
25/03/2018 - 10:10

Nie tylko palmy, czyli co dzisiaj jeszcze świętujemy?

Niedzielą Męki Pańskiej, zwaną potocznie Niedzielą Palmową, rozpoczynamy najważniejszy dla katolików tydzień w roku, a mianowicie Wielki Tydzień zwieńczony Triduum Paschalnym. To jednak nie jedyny powód do świętowania!

W Niedzielę Palmową, jak co roku, obchodzony jest także Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach. "Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga" (Łk 1, 30) to hasło tegorocznego XXXIII Światowego Dnia Młodzieży.

Światowy Dzień Młodzieży w Diecezjach obchodzony jest już od 32 lat.Tegoroczny Dzień Młodzieży jest także przygotowaniem do przypadających w styczniu 2019 roku Światowych Dni Młodzieży w Panamie. ŚDM ustanowił święty Jan Paweł II podkreślając, że młodzi ludzie mają również ważne miejsce w Kościele.

Zobacz też: Święta z tradycją w tle? Oni już wiedzą jak to robić! [Zdjęcia]

Do młodych, w specjalnym orędziu, skierował swoje słowa również Papież Franciszek. W tym roku podejmuje temat obaw i niepokojów młodego pokolenia, proponując jako środek zaradczy „rozeznanie”: „Pozwala nam ono uporządkować zamęt w naszych myślach i uczuciach, aby działać w sposób właściwy i roztropny” – czytamy w orędziu. Następnie Papież pisze o „powołaniu”, czyli byciu wezwanym przez Boga po imieniu, na wzór Maryi: „Bóg wzywając kogoś po imieniu jednocześnie objawia mu jego powołanie, swój plan świętości i dobra, poprzez który osoba ta stanie się darem dla innych i który uczyni ją wyjątkową”. Kończąc orędzie Papież wzywa młodych do odwagi przyjęcia powołania, które ukazuje Bóg, „odwagi realizowania tego, czego Bóg chce od nas tu i teraz, w każdej dziedzinie naszego życia. Odwagi, by przyjąć powołanie, które ukazuje nam Bóg; odwagi, by żyć naszą wiarą, nie ukrywając jej ani nie pomniejszając” – czytamy w orędziu.

Zobacz też: Tu wyłączą prąd na Limanowszczyźnie. Zobacz listę na przyszły tydzień!

A jak Światowy Dzień Młodzieży obchodzony jest w naszej diecezji? O godz. 10.00 w Tarnowie rozpoczęło się jedenaste już Diecezjalne Spotkanie Młodzieży "Synaj". W programie jest m.in uroczysta Msza Św. w kościele bł. Karoliny w Tarnowie oraz droga krzyżowa ulicami miasta, w której weźmie udział młodzież z całej diecezji. 

[email protected], Źródło/Fot. Diecezja TarnowskaDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020