Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
17/12/2020 - 14:20

Naukowo o Sądecczyźnie. Nowy rocznik „Studia Sandecjana” od Muzeum Okręgowego

„Studia Sandecjana” to nowa historyczno-naukowa propozycja rocznika o tematyce regionalnej wydawana przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. W środku znajdziemy oryginalne i unikatowe artykuły pisane przez profesjonalistów.

Zobacz również: Gra o Nowym Sączu. Zmierz się ze sprawdzianem Sebastiana Kochmańskiego

- Ocena I tomu „Studiów Sandecjana” – jak zawsze w takim przypadku – należy do Czytelników. Ze swej strony mogę jedynie stwierdzić, że nowy periodyk nie tylko znakomicie wpisuje się w nurt badawczy nakierowany na pogłębienie wiedzy o przeszłości Sądecczyzny, ale również doskonale służy utrwalaniu naszej sądeckiej tożsamości, którą postrzegamy jako ważny składnik ogólnopolskiej perspektywy historycznej – pisze w przedmowie Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

W nowym roczniku wydawanym przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu znajdziemy kilkanaście artykułów podejmujących regionalną tematykę historyczną. Publikacja pod redakcją historyka Leszka Migrały ma charakter naukowy. Artykuły, biogramy i rozprawy opowiadają o bogatej historii Sądecczyzny.

Redakcję naukową wydawnictwa tworzą: prof. dr hab. Tadeusz Aleksander, prof. dr hab. Julian Dybiec, prof. dr hab. Franciszek Leśniak, dr hab. Jan Wnęk. Dla „Studiów Sandecjana” pisze m.in. Stanisław Sroka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który porusza temat stosunków polsko-węgierskich w późnym średniowieczu. Andrzej Szkaradek pisze o kosztownej wolności, czyli o NSZZ „Solidarność”.

Zobacz także: Strach, samotność, przemoc i odwaga. Wspomnienia sądeckiej "Solidarności"

O sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Łukowicy pisze Anna Forczek-Sajdak. Anna Florek z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu porusza w kolei temat dziedzictwa kulturowego świętej Kingi w klasztorze starosądeckich Klarysek.

W „Studiach Sandecjana” znajdziemy również spis najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Sądecczyźnie w 2019 roku, co również może dostarczyć nam inspiracji co ciekawego o naszym regionie można poczytać. W publikacji znajdują się również artykuły poświęcone ważnym sądeckim postaciom: ks. Józefowi Atłasowi, malarzowi Albertowi Załuskiemu oraz artystce Grażynie Petryszak.

Promocja pierwszego tomu rocznika odbędzie się online na kanale Muzeum Okręgowego na platformie YouTube oraz na Facebooku 17 grudnia o godzinie 17. Link do kanału znajdziecie tutaj. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu