Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
14/01/2013 - 07:42

„Nasz sąsiad - Księżyc” – czyli o budowie Wszechświata

Czy budowa wszechświata jest ciekawa dla uczniów? Czy sami uczniowie są w stanie w sposób ciekawy i przystępny dla odbiorców przedstawić budowę wszechświata? Okazuje się, że tak. Takiego zadania podjęła się jedna z grup uczniów Gimnazjum im. gen. Franciszka Gągora w Koniuszowej realizujących pod opieką pani Anny Kowalskiej (nauczyciela fizyki) projekt edukacyjny.
Uczniowie opracowali wykraczający tematyką poza podstawę programową gimnazjum projekt, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców. Przygotowali bowiem prezentację na temat „Nasz sąsiad - Księżyc” i w oparciu o model Ziemi, Księżyca i Słońca i z wykorzystaniem prezentacji Power Point wyjaśnili powstawanie zjawisk atmosferycznych – zaćmienia Słońca i Księżyca. Druga grupa zainteresowała słuchaczy informacjami na temat dokonań i odkryć z fizyki, trzecia - pracująca pod opieką pani Joanny Dźwigniewskiej – Garguli, przestawiła historię wynalazków (druku, koła i środków łączności), które wpłynęły na rozwój cywilizacyjny społeczeństwa.
Warto tutaj zaznaczyć, że uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do pracy. Aby odbiorcy w ciekawy sposób przybliżyć daną tematykę, postarali się o wiele pomocy, eksponatów, które uatrakcyjniły prezentację.
- Projekty edukacyjne - jako obowiązkowy element dydaktyczny w naszym gimnazjum funkcjonują już trzeci rok - mówi dyrektor szkoły Jarosław Gliński. - Z moich obserwacji wynika, że poziom oraz zaangażowanie uczniów i nauczycieli opiekunów w ich realizację systematycznie wzrasta. Uczniowie zgłębiają nowe zagadnienia - niejednokrotnie wykraczające poza wiedzę książkową, a także nabywają umiejętność prezentacji i wystąpień publicznych, które to doświadczenia na pewno zaowocują w późniejszym, dorosłym życiu. Szczególnie zainteresowała mnie prezentacja dotycząca zaćmienia Słońca i Księżyca, gdyż uczniowie w bardzo przystępny sposób, z użyciem specjalnie przygotowanej makiety, zobrazowali przyczyny obu tych zjawisk.

(KB)
Fot. arch. szkoły






Dziękujemy za przesłanie błędu