Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
09/10/2022 - 18:10

Największym szkolnym marudą jest… rodzic. Matki są większymi pesymistami niż ojcowie

Wyniki badań przeprowadzonych w polskich szkołach na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka wskazują, że to rodzice są największymi szkolnymi pesymistami. Nawet dzieci mają lepsza opinię o swoich szkołach.

Badania jakości życia dzieci i młodzieży zostały zlecone rok temu przez Rzecznika Praw Dziecka, Mikołaja Pawlaka. Uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych zapytano o ich opinię o szkole, rodzinie, kolegach i samopoczucie psychiczne i fizyczne.  Szczegółowa analiza została powtórzona również w tym roku – tyle, że wśród rodziców. Badacze spytali rodziców, co sądzą ich dzieci o środowisku szkolnym.

Nie przegap: Kto tego nie przeżył, ten nie uwierzy, czyli spostrzeżenia nauczyciela po zdalnym

Wyniki badań są szokujące. O ile niezadowolony ze szkoły jest co piąty uczeń, to aż połowie rodziców wydaje się, że ich dzieci mają złą opinię o szkole. Co ciekawe, w pesymizmie to matki wyprzedzają rodziców. Przy takich ocenach nie miało większego znaczenia ani miejsce zamieszkania rodziców, ich wiek czy status materialny.

- Różnice są dość zaskakujące, bowiem z badań wynika, że o niezadowoleniu ze środowiska szkolnego mówiło tylko około 20 procent uczniów, natomiast aż połowie rodziców wydaje się, że ich dzieci odczuwają niechęć do szkoły. Jedną z przyczyn może być to, że szkoła kontaktuje się z rodzicami najczęściej dopiero w sytuacjach kryzysowych, gdy pojawiają się jakieś problemy. To zniekształca opiekunom ocenę całego środowiska szkolnego, w którym uczą się ich dzieci. Ale to też niestety pokazuje, że dorośli nie rozumieją świata własnych dzieci – podkreśla Mikołaj Pawlak.

- Z badań wynika, że na niezadowolenie ze środowiska szkolnego wskazywało 22 procent uczniów II klas szkół podstawowych, zaś aż 50 procentom rodziców takich uczniów wydawało się, że ich dzieci nie są zadowolone ze szkoły. W przypadku uczniów VI klas szkół podstawowych – było to odpowiednio 20 i 50 procent. Z kolei 18 procent uczniów szkół średnich wyrażało niezadowolenie ze szkoły, a ich rodzicom w 43 procentach tak się wydawało – wskazują przedstawiciele Biura Prasowego Rzecznika Praw Dziecka.

Badania wykazały także, że to matki starszych uczniów są większymi pesymistkami. Negatywną odpowiedź wybrało 53 procent matek uczniów VI klas szkoły podstawowej oraz 40 procent ojców tychże uczniów. 46 procent niezadowolonych matek i 37 procent niezadowolonych ojców – oto wyniki zebrane w szkołach średnich.

- Znaczne różnice wskazujące na istotny brak zrozumienia sytuacji dzieci wykazały odpowiedzi na pytanie, czy dziecku układa się w szkole. Zapytani o to uczniowie II klas szkół podstawowych aż w 40 procentach przypadków odpowiadali, że układa się „ogromnie”. Zapytani o to ich rodzice odpowiadali tak tylko w 15 procentach przypadków. „Ogromnie” zadowolonych ze stosunków w szkole było 19 procent uczniów VI klas, a ich rodziców tylko 9 procent. Zgoda panowała wśród młodzieży ze szkół średnich i ich opiekunów - tu obie grupy wskazały na „ogromne” zadowolenie tylko w 8 procentach odpowiedzi – dodają autorzy badań. Podobne różnice pojawiały się w odpowiedziach uczniów na pytanie o relacje uczniów z nauczycielami.  

Rada Ekspertów pracująca przy Rzeczniku Praw Dziecka dodaje, że rodziców trzeba bardziej zaangażować w szeroko pojęte życie szkoły. – Nauczyciele muszą zaś zacząć postrzegać rodziców jako ważnych uczestników życia szkolnego i budować relacje oparte na potencjałach uczniów oraz ich opiekunów – komentuje Mikołaj Pawlak. ([email protected], fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu