Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
15/03/2023 - 16:00

To najlepsza szkoła dla młodych z pasją! Młodzież szturmowała ZSP w Nawojowej [ZDJĘCIA]

Na dzień otwarty w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej przyjechały setki uczniów z całego powiatu i nie tylko. Dziś w Nawojowej nie sposób było się nudzić! Uczniowie technikum zarażali młodszych kolegów swoimi pasjami.

Dzień otwarty w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej był okazją do lepszego zapoznania się z ofertą placówki i poznania klimatu szkoły. W środę, 15 marca, placówka otworzyła swoje drzwi dla ósmoklasistów poszukujących miejsca na dalsze kształcenie.

Jak mówi Michał Bulzak, dyrektor ZSP w Nawojowej, ponad 700 uczniów zadeklarowało swoją obecność na dzisiejszym dniu otwartym. Dzieci dowożone były autobusami spod swoich szkół. Za transport odpowiadała nawojowska placówka, co było możliwe dzięki hojności jednego ze sponsorów.

- Przejechali do nas uczniowie z różnych zakątków naszego powiatu i nie tylko. Są dzieci spod Brzeska czy Bochni. Oni przyjechali do nas z tak daleko na własną rękę – zaznacza dyrektor Bulzak. – Odwiedzi nas masa uczniów ze szkół sądeckich, między innymi z gminy Podegrodzie, Chełmiec, Nawojowa, Łabowa czy z Krynicy-Zdroju.

Rzeczywiście, do południa na sali gimnastycznej można było zobaczyć tłumy uczniów. A to był dopiero początek wizyt, bo dzieci podzielono na grupy, aby każdy miał szansę zobaczyć szkołę. Dzień otwarty w ZSP Nawojowa trwał do godziny 16:00.

Na początek uczniów witał dyrektor szkoły wraz z gronem pedagogicznym na hali sportowej. Tutaj potencjalni kandydaci na uczniów technikum mogli usłyszeć kilka słów wstępu na temat szkoły oraz posłuchać krótkiego programu artystycznego zaprezentowanego przez uczniów.

Głównym celem dnia otwartego był jednak spacer po szkole i widać było, że młodzież wprost nie mogła się doczekać aż obejrzy przygotowane dla nich sale. Gości podzielono na mniejsze grupy – około 10 osobowe. Każda grupa miała swojego przewodnika w postaci ucznia ZSP w Nawojowej.

- Nasi uczniowie i absolwenci są świetną wizytówką tej szkoły – podkreśla Michał Bulzak. – To są czarujący młodzi ludzie, którzy mają fantastyczne pasje. W tej szkole mogą je rozwijać – dodaje dyrektor.

Ósmoklasiści mogli odwiedzić m.in. pracownię gastronomiczną, gdzie czekały na nich przekąski przygotowane przez uczniów kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych. Tu spotykali panią Annę Wilk, opiekunkę kierunku.

Dziś w pracowni pojawili się też goście specjalni, którzy towarzyszyli młodzieży, a z każdym ósmoklasistą chętnie zamienili choć słowo. ZSP w Nawojowej odwiedził Janusz Gancarczyk, wybitny specjalista, szef kuchni hotelu Lemon.

- Pod kierunkiem Janusza Gancarczyka kilku naszych uczniów odbywa praktyki zawodowe w hotelu Lemon. Dwóch naszych uczniów już się tam zadomowiło – mówi Anna Wilk. – Drugim naszym gościem jest Marcin Gadzina, szef kuchni w Perle Południa. To nasz najdłuższy partner, jeśli chodzi o szkolenie uczniów.

ZSP w Nawojowej odwiedził również Arkadiusz Sznajder, szef kuchni w hotelu Ibis. – To nasz kolejny bardzo dobry partner – dodaje Anna Wilk. – Czwartym gościem jest Łukasz Stępień, absolwent naszej szkoły, którego ogromną pasją jest gotowanie, a szczególnie kuchnia azjatycka – sushi.

- Chcemy, żeby nasza młodzież uczyła się od najlepszych! – podkreśla opiekunka młodych kucharzy. – Przed uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej kariera stoi otworem. Nasza młodzież jeszcze na etapie kształcenia, znajduje pracę. Najlepszym tego przykładem jest Dawid Sekuła i Igor Zborowski, czwartoklasiści, którzy zdobywają najlepsze miejsca w konkursach kulinarnych. Oni mają ogromną pasję, już od pierwszej klasy pokazali ten pazur.

Ósmoklasiści mogli poznać zarówno znanych i cenionych szefów kuchni, jak i usłyszeć kilka słów o kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych z ust uczniów. W sąsiedniej sali przyglądali się, na czym polega profesjonalny serwis oraz próbowali koktajli przygotowanych przez nawojowskich uczniów.

W kolejnej sali na odwiedzających czekały piękne i pyszne słodkości. Warto pamiętać, że ZSP w Nawojowej oferuje kierunki techniczne, które pozwalają równocześnie zdobywać zawód, ale nie zamykają drzwi do kariery naukowej.

- Mamy absolwentów kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych, którzy po zdanej maturze studiują czy studiowali dietetykę lub technologie żywności. U nas można rozwijać się na różne sposoby – podkreśla Anna Wilk.

Na parterze wielką popularnością cieszył się też kierunek technik weterynarii. Młodzież pod okiem lekarza weterynarii Mariana Jankisza przeprowadzała drobne zabiegi np. czyszczenie zębów czy grooming (pielęgnacja psów, etc.).

Uczniowie nawojowskiej placówki chętnie pokazywali swoich czworonożnych (i nie tylko!) przyjaciół. W sali przyszłych weterynarzy można było spotkać mniejsze i większe psy, koty, króliki, świnki morskie, chomiki, szczury, kury i koguta, inne ptaki, węże, owady i gady. Ósmoklasiści chętnie przychodzili tu, aby dowiedzieć się o zawodzie, który pozwoli połączyć ich pracę zarobkową z miłością do zwierząt.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także kierunek technik hodowli koni. Na zadaszonej ujeżdżalni dzieci mogły zobaczyć kilku jeźdźców w akcji pod okiem doświadczonego Jacka Wodyńskiego. Nauczyciel opowiadał w międzyczasie o zawodzie hodowcy.

Nawojowska szkoła ma do dyspozycji 10 koni rasy małopolskiej, a to liczne grono wkrótce się powiększy o jeszcze jednego konika. Uczniowie mieli okazję poznać wierzchowce i przekonać się, że na tym kierunku można szkolić się w jeździe konnej w ramach zajęć.

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa można uczyć się na kierunku technik architektury krajobrazu. Pracę uczniów można było oglądać wokół szkoły. Absolwenci tego kierunku potrafią projektować ogrody i małą architekturę, a także zarządzać dużymi przedsiębiorstwami z branży ogrodniczej.

ZSP w Nawojowej posiada w swojej ofercie także kierunek technik informatyk, dla wszystkich, którzy przyszłości doszukują się w branży IT. Do dyspozycji mają świetnie wyposażoną pracownię. Nowością w nawojowskiej placówce jest technik technolog żywności ze specjalnością dietetyk oraz technik analityk (analityka sądowa, analityka medyczna).

Z dokładną ofertą Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej można zapoznać się TUTAJ.

Warto wspomnieć, że ZSP w Nawojowej posiada swój internat tuż obok szkoły, przy wielofunkcyjnym boisku sportowym i siłowni pod chmurką. To oferta, którą innym szkołom w powiecie nowosądeckim trudno przebić!

- Nasza młodzież pochodzi z różnych zakątków Małopolski. Dla nas to ogromny sukces, bo przez ostatnie 5 lat udało nam się podwoić liczbę uczniów w szkole – podkreśla Michał Bulzak. – Wpływa na to oczywiście wysoka jakość kształcenia i rozwinięta baza, z której korzystamy. To zasługa starosty nowosądeckiego, Marka Kwiatkowskiego oraz Zarządu Powiatu Nowosądeckiego.

Podczas dnia otwartego w nawojowskiej placówki nie mogło zabraknąć przedstawicieli powiatu. Wśród gości można było spotkać m.in. Zofię Nikę, Edwarda Ciągło, Ryszarda Popardowskiego, Justynę Tokarczyk czy Bożenę Mynarek.

Ósmoklasiści, którzy przegapili ten wyjątkowy dzień otwarty w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej mogą szykować się na kolejne, podobne wydarzenie już w kwietniu. ([email protected], fot. SKS)

Zobacz fotorelację z dnia otwartego w ZSP Nawojowa [ZDJĘCIA]
Na dzień otwarty w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej przyjechały setki uczniów z całego powiatu i nie tylko. Dziś w Nawojowej nie sposób było się nudzić! Uczniowie technikum zarażali młodszych kolegów swoimi pasjami. (fot. SKS)

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu