Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
05/09/2020 - 12:10

„Mszalniczanie” 40 urodziny będą świętować w nowych strojach

"Mszalniczanie" już od dawna - i w pełni zasłużenie - cieszą się statusem ambasadora kultury gminy Kamionka Wielka. Tym bardziej wszystkich cieszy fakt, że zespół doczekał się w końcu nowych strojów. A radość jest tym większa, że w tym roku grupa obchodzi swoje 40-lecie.

„Mszalniczanie” 40 urodziny będą świętować w nowych strojach

Trudno wręcz zliczyć, ile w ciągu 40 lat działalności Zespół Regionalny „Mszalniczanie” zdobył trofeów na polskich scenach i na arenie międzynarodowej. Nie zdradzimy jednak żadnej wielkiej tajemnicy, że okupione to było ogromnym wysiłkiem, tym wkładanym podczas prób, ale również tym bardziej przyziemnym – finansowym. Stroje folklorystyczne kosztują naprawdę krocie i zespołom folklorystycznym naprawdę ciężko zebrać niezbędne do ich zakupu środki.

„Mszalniczanie” 40 urodziny będą świętować w nowych strojach

Na szczęście w gminie Kamionka Wielka wszyscy ambasadorzy kultury mogą liczyć na wsparcie samorządu. Tak było i tym razem. – Zespół Regionalny „Mszalniczanie” wzbogacił się o nowe stroje. Aplikację na ich zakup przygotowali pracownicy Urzędu Gminy Kamionka Wielka przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Środki przekazane na konto GOK pochodzą z Narodowego Centrum Kultury z programu „EtnoPolska 2020” – nie kryją satysfakcji władze gminy. Satysfakcji tym większej, bo w tym roku zespół obchodzi swoje 40-lecie – został założony w 1981 r. przez Stanisława Kunickiego i Kazimierza Ogorzałka.

Zobacz też: Szok! Skutki burz kosztować będą Kamionkę Wielką aż 19 procent dochodów!

„Mszalniczanie” 40 urodziny będą świętować w nowych strojach

Projekt „EtnoPolska” ma na celu kultywowanie i promocję tradycji regionalnych oraz folkloru, w kamionczańskim przypadku, jednego z atrakcyjniejszych kulturowo w Polsce regionów etnograficznych Lachów Sądeckich i Pogórza. „Mszalniczanie” prezentują folklor swojego regionu w formie autentycznej: pieśni, tańce i muzyka są widowiskiem będącym rekonstrukcją obrzędów z tego terenu.

Nowe stroje kosztowały ponad 41 tysięcy złotych a dofinansowanie z programu „EtnoPolska 2020” wyniosło aż 38 tysięcy.

ES [email protected] Fot.: UG w Kamionce Wielkiej







Dziękujemy za przesłanie błędu