Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
30/03/2021 - 21:20

Matura 2021 od 4 maja do 20 maja. Nowe zasady matur

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami. Według zaproponowanego harmonogramu, matura w roku szkolnym 2020/2021 ma zostać przeprowadzona od 4 do 20 maja.

                      

W związku z epidemią i prowadzeniem edukacji zdalnej, Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało o zmianach w wymaganiach egzaminacyjnych dla maturzystów. Decyzją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka,  matura przeprowadzona zostanie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w latach poprzednich na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Tradycyjnie maturzyści podejdą do egzaminu w maju, w dniach od 4 -20. Harmonogram egzaminu wygląda nieco inaczej niż w poprzednich latach. Przede wszystkim zmniejszono liczbę zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (przede wszystkim zadań otwartych), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu. Zniesiono obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jako warunku zdania matury.

Abiturient ma obowiązek przystąpienia do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym, dla chętnych na rozszerzonym). Tegoroczni maturzyści nie będą musieli przystąpić do obligatoryjnego dotąd, jednego pisemnego egzaminu z wybranego przedmiotu.  Uczniowie, którzy zdadzą jednego z egzaminów pisemnych, będą mieli możliwość przystąpienia do niego ponownie 24 sierpnia.

Uwaga, MEN zaznacza, że sposób organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego może zostać zmodyfikowany, jeżeli  pojawi się konieczność zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego w związku z COVID-19. (MK). fot. arch. Dziękujemy za przesłanie błędu