Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/08/2018 - 10:05

Krynica: Scena gotowa. Festiwal Kiepury czas zaczynać!

Czas zaczynać 52. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Preludium tego kulturalnego wydarzenia była dzisiejsza (10 sierpnia) konferencja prasowa, którą rozpoczęło spotkanie na Deptaku z małżeństwem Kiepurów: Marthą i Janem. W postacie te wcielili się Łukasz Gaj i Ewelina Szybilska. Towarzyszyła im. Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Artyści ci występować będą każdego dnia festiwalu w popołudniowym cyklu „Uśmiechnij się z Kiepurą” .

Jutro (11 sierpnia) zainaugurowany zostanie  52. Festiwal im. Jana Kiepury, na który złoży się blisko 35. imprez, w tym wielkie gale operowe i operetkowe, spektakle i teatralne, a także widowiska plenerowe, koncerty kameralne, spotkania z artystami.  

– "To już kolejny festiwal pełen zagranicznych sław". – zauważa Dariusz Reśko, burmistrz uzdrowiska - "Przyjadą artyści nietuzinkowi, z wielu stron świata. Ta różnorodność kulturowa, głosowa i muzyczna jest wyróżnikiem tej edycji. Różnorodność stała się już pewnego rodzaju DNA festiwalu, należącego do najstarszych w Polsce".

W tegorocznej edycji na estradach pojawi się grono artystów – oprócz polskich - z Austrii, Japonii, Chin, Meksyku, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Czech, Węgier. Wystąpią m.in.: gwiazdy nowojorskiej Metropolitan Opera: Luis Chapa i Mari Moriya, Katerina Hebelkova, artystka praskiej Opery Narodowej,  Aliaksandr Mikhniuk, solista Teatru Wielkiego w Mińsku.

– "Festiwal im. Jana Kiepury to wydarzenie, którego celem jest kultywowanie pamięci o naszym znakomitym rodaku, Janie Kiepurze w kontekście jego związków z Krynicą-  -  mówi Elżbieta Gładysz, przewodnicząca Rady Programowej Festiwalu. - Skupiamy się nad tym, aby koncerty i  wydarzenia festiwalowe nawiązywały do tego, z czego zasłynął Jan Kiepura"

Festiwal, zainauguruje jutro (11 sierpnia) muzyka Piotra Rubika.  W ramach  52. edycji wydarzenia zaplanowany jest też koncert „Czardaszem przez operetkę”,  będący hołdem złożonym przez artystów polskich, wiedeńskich i węgierskich Marcie Eggerth w 5.rocznicę śmierci artystki (12 sierpnia).

Na estradzie wystąpi również Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” (13 sierpnia), wystawiona zostanie opera Mozarta „Cosi fan tutte (14 sierpnia). Najpiękniejsze fragmenty oper w wykonaniu artystów światowych scen złożą się na koncert „Aria dla Krynicy” (15 sierpnia).

Wieczór „Kiepura i co dalej?” (16 sierpnia) wypełniony zostanie przebojami z oper i operetek, w wykonaniu młodych,  utalentowanych artystów.

Najbardziej operowe requiem w historii światowej muzyki, czyli „Requiem” Verdiego zaprezentuje (17 sierpnia),  w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego) międzynarodowe grono artystów pod batutą Stanisława Krawczyńskiego. Wykonanie tego jednego z najpiękniejszych dzieł w historii muzyki, poświęcone zostanie pamięci Bogusława Kaczyńskiego. Tego samego wieczoru, w Pijalni Głównej zespół „Pudelsi” przedstawi swoje największe przeboje.

Po wielu latach przerwy, wielka plenerowa gala wieńcząca 52. Festiwal im. Jana Kiepury (18 sierpnia) zostanie zarejestrowana przez telewizję i po tygodniu odtworzona na antenie.

Każdy festiwalowy dzień rozpoczynać będą o godz. 11 krynickie „Spotkania z artystą” w zabytkowym Starym Domu Zdrojowym. Ich gospodynią będzie Elżbietę Gładysz, która poprowadzi rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Spotkanie wypełni również muzyka.

Artystom towarzyszyć będzie siedem orkiestr, w tym trzy zagraniczne: Wiener Opernball Orchester, Wiener Solisten Orchester pod dyrekcją Jaroslava Kyzlinka, i Orkiestra Lwowskich Filharmoników pod batutą Wolodymyra Sywohipa.  Z 35 wydarzeń, na dziewięć wieczornych koncertów trzeba kupić bilety, pozostałe są otwarte dla publiczności.

52. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, merytorycznie opracowała Rada Programowa w składzie: Elżbieta Gładysz (przewodnicząca), prof. Ryszard Karczykowski, prof. Stanisław Krawczyński, Łukasz Lech i Przemysław Firek.

Na wydarzenie zapraszają organizatorzy: Gmina   i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

(MKA) fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu