Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
07/02/2015 - 18:44

Konkurs im. Kumora. Spacerkiem po Nowym Sączu

Trwa trzecia edycja Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką i Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin". Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: „Książka o Sądecczyźnie” i „Sądecki autor”.
Chodzi o pozycje wydane w 2014 r. Laureatów konkursu poznamy 20 lutego w MCK "Sokół". Uroczystości wręczenia nagród będzie towarzyszyć seminarium pt. „Wieczorne Sądeczan Rozmowy". Prezentujemy kolejno książki zgłoszone do konkursu oraz sylwetki autorów.

**
Przewodnik po zabytkach Nowego Sącza

Koło Przewodników Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Beskid” w Nowym Sączu z okazji Jubileuszu 60-lecia swego istnienia w czerwcu 2014 r. wznowiło wydanie uaktualnionego „Przewodnika po zabytkach Nowego Sącza”. Jest to praca zbiorowa pod redakcją Ireny Styczyńskiej i Wiesława Piprka. Autorami są: Jerzy Baranowski, Władysława Głuc, Stanisław Korusiewicz, Dominika Kroczek, Anna Listwan, Wiesław Piprek, Irena Styczyńska, Maria Talaga, Witold Tokarski, Anna Totoń, Jadwiga Wawro i Zbigniew Zieliński.

Już na pierwszy rzut oka, widać , że jest to wydawnictwo przemyślane – zarówno jeśli chodzi o formę, jak i o zawartość. Przewodnik dostępny jest w wersji kieszonkowej , nie zajmuje dużo miejsca, więc można go zabierać ze sobą, idealnie nadaje się na towarzysza wycieczek po mieście.
Książka czytelnie i zachęcająco prezentuje najciekawsze, warte odwiedzenia miejsca w mieście. W publikacji odnotowano także najważniejsze wydarzenia dotyczące Nowego Sącza, jakie miały miejsce na przestrzeni wieków. Wszytstko to przybliża odbiorcę do zrozumienia dlaczego, według autorów to „Dla Sądeczan to najważniejsze sercu miasto”.

Szczególnie interesujące informacje znajdą w nim wszyscy miłośnicy historii. Przewodnik zawiera mnóstwo informacji stricte historycznych. Oprócz bogatego zbioru informacji dotyczących zabytków znajdujących się na terenie Nowego Sącza , wyczerpująco przedstawione zostały także wątki historyczne, mające bezpośredni wpływ na aktualny wygląd miasta.

Osoby nie zainteresowane , mogą się trochę zrazić zbyt szczegółowym opisem historycznym oraz językiem przypominającym podręczniki do historii. Wciąż jednak przewodnik może być dla nich źródlem cennej wiedzy, na temat godnej podziwu architektury i licznych walorów artystycznych miata. Poza tym przeodnik pełen jest pięknych fotografii. Na ostatnich stronach autorzy umieścili informator, zawierający przydatne, szczególnie dla turystów wiadomości dotyczące noclegów, godzin otwarcia muzeów, czy skansenu.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest dołączona do przewodnika mapa, dzięki której z łatwością można odszukać interesujące nas zabytki.
Podsumowując to publikacja idealna zarówno dla osób chcących poznać miasto, jak i dla mieszkańców nieświadomych jego bogatej historii i tradycji.

Anna Popardowska

**
Nowy Sącz- Przewodnik po zabytkach - praca zbiorowa pod redakcją Ireny Styczyńskiej i Wiesława Piprka, wyd. - PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu 2014.

FORMULARZ GŁOSOWANIA






Dziękujemy za przesłanie błędu