Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
16/09/2013 - 08:43

Koncert Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Slnovrat w Muszynie

W sobotę (21 września) zapraszamy na koncert do Muszyny. Będzie to kolejne wydarzenie w ramach jubileuszu 10-lecia współpracy Województwa Małopolskiego i Kraju Preszowskiego. W Amfiteatrze Zapopradzie o godz. 17 wystąpi zespół wokalno-instrumentalny działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Następnie będzie miała miejsce prezentacja pt. „Pieśni i tańce regionu pogranicza” O godz. 18 pojawi się na scenie grupa Slnovrat z Bardejova, a następnie – gwiazda wieczoru – Zbigniew Wodecki. Wstęp wolny.
Świętowanie 10-lecia współpracy Małopolski i Kraju Preszowskiego rozpoczęło się od cyklu koncertów na szlaku UNESCO już w lipcu br. w otoczeniu przepięknych zabytkowych cerkwi. Wydarzenia te odbyły się w wybranych obiektach po obu stronach granicy, m.in. w malowniczej cerkwi p.w. św. Paraskewy w Kwiatoniu oraz XVIII-wiecznej cerkwi grekokatolickiej św. Michała Archanioła w Ladomirovej. Uroczyste zwieńczenie współpracy nastąpi już niebawem, bo 21 i 22 września zarówno po stronie polskiej – w uzdrowiskowej Muszynie, jak i słowackiej – w malowniczym Bardejowie.
Muszyna w sobotnie wrześniowe popołudnie rozbrzmiewała będzie muzyką wykonywaną przez artystów z obu stron granicy. Spotkanie rozpocznie się od występów najmłodszych wykonawców. Zespół wokalno-instrumentalny działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Muszynie wystąpi ze swym koncertem „Co nam w duszy gra”, następnie będzie miała miejsce prezentacja pt.„Pieśni i tańce regionu pogranicza” w wykonaniu uczestników zajęć artystycznych realizowanych w ramach programu "Edukacja bez granic - w Lubotinie w Muszynie" w Zespole Szkolno- Przedszkolnym i Szkole Podstawowej nr 1 im. Kurierów Sądeckich w Muszynie we współpracy ze Szkołą Podstawową z Lubotina na Słowacji.
Podczas jubileuszu swój dorobek zaprezentuje bardzo ciekawa grupa muzyków-amatorów propagujących słowacki folk z dużą kulturą muzyczną. Jak sami twierdzą, impulsem do stworzenia zespołu były przyjaźń i muzyka. I tak już wspólnie muzykują od 1998 roku. Zespół stawia na własne autorskie piosenki, które stanowią o przeżyciach i wrażeniach ich dnia codziennego. Slnovrat gra muzykę, którą można określić jako poezja śpiewana ze znamionami bluesa, rock and rolla, czy funki oraz prostego, acz niebanalnego wyrazu z akcentem na melodyjność pieśni. Co ciekawe ich album „O nas bol slnovrat” (O nas był powrót słońca) nominowany został do nagrody AUREL 2007 (odpowiednik polskich Fryderyków).
Znakomitym gościem wydarzenia będzie Zbigniew Wodecki, jeden z najbardziej lubianych artystów polskiej sceny muzycznej. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku 5 lat, kiedy to powoli zaczął odkrywać tajemnicę zaklętą w magicznych dźwiękach. Ta fascynacja sprawiła, że Zbigniew Wodecki z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Krakowie w klasie skrzypiec Juliusza Webera, później rozpoczął się i cały czas trwa jego zadziwiający rozkwit artystyczny. Występował z zespołem Ewy Demarczyk, w zespole Czarne Perły i w grupie Anawa, w Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji oraz Krakowskiej Orkiestrze Kameralnej. Za swoje kompozycje i aranżacje zdobywał nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach. Był również autorem muzyki do licznych przedstawień teatralnych. Pracował również na deskach kabaretowych - grał w orkiestrze Zbigniewa Górnego w charakterze solisty, partnerował też Zenonowi Laskowikowi. Na pytanie, dlaczego udało mu się (w odróżnieniu od swoich kolegów i koleżanek z branży muzycznej) jako artyście tak długo utrzymać z sukcesem na scenie, z właściwym sobie humorem odpowiada: „Bo mnie Szef na górze lubi. Ja jestem porządny facet”.
Realizatorem projektu „Województwo Małopolskie i Kraj Preszowski – 10 lat współpracy dla wspólnego rozwoju” jest Instytut Europa Karpat – oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Źródło: MCK SOKÓŁ
(oprac. JB)








Dziękujemy za przesłanie błędu