Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 maja. Imieniny: Antoniny, Izydory, Jana
10/09/2012 - 10:12

Kociołek Galicyjski: Najsmaczniejszy półmisek mięs z Sękowej

Trzynaście potraw przygotowanych przez lokalnych wytwórców, restauratorów, masarzy i koła gospodyń wiejskich konkurowało o laur IV festiwalu kulinarnego "Kociołek Galicyjski" w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Sękowej reprezentowane przez Grażynę Janik. Zachwyciło jurorów półmiskiem mięs, szczególnie smakowała kaczka nadziewana różnego rodzaju mięsami.
Drugie miejsce przyznano Danucie Rybskiej za rozpływający się w ustach deser szlachecki. Pani Danuta wspólnie z małżonkiem Aleksandrem Rybskim, dyrektorem I LO w Nowym Sączu, prowadzą ekologiczne gospodarstwo w Olszanie. Gości festiwalu kulinarnego pani Danuta częstowała nalewkami własnego wyrobu. Trzecie miejsce zdobyła Krystyna Koral z sołectwa Podegrodzie, która do konkursu wystawiła kapustę z fasolą z orzełkiem i chlebem wiejskim z pieca.
Trzyosobowej komisji konkursowej przewodniczył dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek. W skład weszli Barbara Romańska – etnograf i Sławomir Czop – kierownik Miasteczka Galicyjskiego. Oceniali potrawy pod kątem walorów smakowych i estetycznych, zwracając jednocześnie uwagę na kreatywność i fantazyjność.

Oprawę muzyczną niedzielnego "Kociołka Galicyjskiego" w Miasteczku Galicyjskim zapewniły zespoły: "Piyrogi łomnicańskie", "Dolina Dunajca" i "Podegrodzcy chłopcy". Ten ostatni zespół zrobił prawdziwą furrorę, bawiąc publiczność biesiadnym repertuarem. Grupa sprzedała też wszystkie przywiezione do Miasteczka Galicyjskiego płyty ze swoją muzyką.

Oto lista uczestników IV festiwalu kulinarnego "Kociołek Galicyjski":

1. Miejsce za półmisek mięs zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Sękowej reprezentowane przez Grażynę Janik .

2. Miejsce zajęła Danuta Rybska, która zaserwowała deser szlachecki (gruszka w kremie waniliowym).

3. Miejsce zajęła Krystyna Koral reprezentująca sołectwo Podegrodzie , która do konkursu wystawiła kapustę z fasolą i chlebem wiejskim z pieca.

Pozostali uczestnicy:
– Centrum Kulturalno-Sportowo-Rekreacyjne z Olszany w gminie Podegrodzie – wystawiło do konkursu podpiwek.
– Zakład Rzeźniczo-Masarski Tadeusz Furtak z Rożnowa do oceny jury przeznaczył wyrabiany przez siebie kabanos.
– Koło Gospodyń Wiejskich z Popowic reprezentowane przez Stanisławę Florkiewicz częstowało grochówką z kluskami ziemniaczanymi.
– Sklep Pszczelarski MEDOS Nikodema Waśki wystawił miód nektarowo-spadziowy.
– Teresa Filipowicz z Mogilna w gminie Korzenna serwowała nalewkę.
– Dariusz Błaszczyk konkurował swoim sernikiem.
– Firma Węgierskie Specjały Pawła Tabora przeznaczyła na konkurs arbuzy marynowane.
– Wojciech Duch, właściciel restauracji "Poczekalnia" z Nowego Sącza ugotował na konkurs węgierską zupę rybną.–- Grupa PIYROGI ŁOMNICOŃSKIE reprezentowana przez Monikę Florek wystawiła do konkursu pierogi z bryndzą owczą.
– Koło Gospodyń Wiejskich Makowica przygotowało trzęsionkę (rodzaj żuru przygotowywanego na Wielkanoc), którą częstowała reprezentantka koła Stefania Dudek.

Czytaj też: Kociołek Galicyjski: Od zupy rybnej po groch z kapustą

(MINKA)
 fot. (MINKA)
Galeria - zdjęcia nadesłane przez Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu






Dziękujemy za przesłanie błędu