Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 maja. Imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego
25/03/2022 - 13:00

To już dzisiaj! Papież zawierzy Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi

Jak co roku, 25 marca katolicy obchodzą uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym dniu wierni wspominają wielkie wydarzenie, od którego zaczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Ten dzień jest wyjątkowy także z innego powodu. O godzinie 17 podczas celebracji pokutnej w Bazylice św. Piotra, papież Franciszek poświęci ludzkość, a szczególnie Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego aktu w tym samym czasie w Fatimie dokona wysłannik Ojca Świętego kardynał Konrad Krajewski, a także kapłani i biskupi na całym świecie.

Zwiastowanie Pańskie jest opisane na kartach Ewangelii według świętego Łukasza. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi i zwiastował jej to, co już wcześniej zapowiadali prorocy, a więc, że w cudowny sposób pocznie i porodzi Syna Bożego, który „będzie wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca.” (Łk 1, 32-33) Maryja zawierzyła Boga i przyjęła Jego wolę.

Na prośbę Ojca Świętego Jana Pawła II, 25 marca w Polsce jest obchodzony jako dzień świętości życia, który ma pobudzić ludzkie sumienia i wrażliwość na sens i wartość życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a także ukazać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja.

W tym dniu wiele osób podejmuje duchową adopcję dziecka poczętego. Ta inicjatywa polega na modlitwie w intencji nieznanego poczętego dziecka, które jest zagrożone aborcją. Osoba, która podejmuje się duchowej adopcji, zobowiązuje się do codziennego odmawiania jednej tajemnicy różańcowej przez dziewięć miesięcy w intencji dziecka i jego rodziców.  

W tym roku, dzień 25 marca jest dla wszystkich wiernych wyjątkowy również z innego powodu. Podczas celebracji pokutnej o godzinie 17 w Bazylice św. Piotra, papież Franciszek poświęci ludzkość, a szczególnie Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego aktu w tym samym dniu w Fatimie dokona wysłannik Ojca Świętego kardynał Konrad Krajewski, a także kapłani i biskupi na całym świecie.

- Minął już prawie miesiąc od rozpoczęcia wojny na Ukrainie, która powoduje coraz boleśniejsze cierpienia udręczonej ludności, zagrażając także pokojowi na świecie. W tej mrocznej godzinie, Kościół jest usilnie wzywany, by wstawiać się u Księcia Pokoju i być blisko tych, którzy ponoszą konsekwencje tego konfliktu – napisał w liście do biskupów Ojciec Święty Franciszek.

Na apel papieża odpowiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Stanisław Gądecki, który zwrócił się do kapłanów w całej Polski, aby 25 marca o godzinie 17 trwać na modlitwie z Ojcem Świętym i wznieść modlitwy do Boga, odmawiając Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. W tym dniu we wszystkich kościołach w całej Polsce zostaną odprawione msze w intencji pokoju w Ukrainie oraz nawrócenia Rosji.

Treść aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny znajdziesz TUTAJ

W objawieniu z 13 lipca 1917 r. w Fatimie Matka Boża prosiła o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu, stwierdzając, że jeśli prośba ta nie zostanie spełniona, Rosja będzie szerzyć „swoje błędy na całym świecie, podejmując wojny i prześladowanie Kościoła. Dobrzy zostaną zamęczeni, Ojciec Święty będzie miał wiele do wycierpienia, różne narody zostaną zniszczone”.

Po objawieniach w Fatimie wielu papieży poświęcało Rosję i cały świat Niepokalanemu Sercu Maryi. W czerwcu 2000 r. Stolica Apostolska ujawniła trzecią część tajemnicy fatimskiej, a ówczesny arcybiskup Tarcisio Bertone, sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, podkreślił, że siostra Łucja w liście z 1989 r. osobiście potwierdziła, że ten uroczysty i powszechny akt poświęcenia odpowiadał temu, czego pragnęła Matka Boża.

25 marca w kościołach będzie można także skorzystać z sakramentu pokuty, bo właśnie w tym dniu odbędzie się akcja „24 godziny dla Pana”. Jest to akcja, którą zainicjował Ojciec Święty Franciszek w 2014 roku, kiedy to zachęcił do włączenia się w całodobową spowiedź. Stąd też w najbliższy piątek i w sobotę w wielu kościołach w Polsce i na całym świecie można będzie przystąpić do sakramentu pojednania przez całą dobę. ([email protected] Fot. Episkopat, vaticannews.va)







Dziękujemy za przesłanie błędu