Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
18/12/2017 - 10:15

Futra, serdaki i kożuchy, czyli jak się to wszystko robiło na Spiszu

Jeszcze do 8 marca przyszłego, 2018 roku, potrwa wystawa „Kuśnierstwo na Spiszu”, przygotowana przez Lubowelskie Muzeum – Zamek w Starej Lubowli przy współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Nowosądeckie Muzeum Okręgowe zaprasza w gościnne progi Domu Gotyckiego przy ul. Lwowskiej 3. Wystawę „Kuśnierstwo na Spiszu”będzie można tam zobaczyć do 8 marca 2018 roku.

Kuśnierstwo należało do najpopularniejszych rzemiosł na Słowacji. Cech kuśnierzy w Starej Lubowli już w połowie XVIII w. działał bardzo prężnie – kuśnierze wytwarzali krótkie i długie kożuchy, serdaki, spodnie ze skór baranich, baranice i rękawice.

Na kożuchy i serdaki używano najczęściej skór owczych i jagnięcych, ale bywało, że i z dzikich zwierząt. Kożuchy w spiskich wioskach bardzo często produkowano w warunkach domowych, a więc nie była to domena wyłącznie profesjonalnych rzemieślników.

Zbiór w Muzeum Lubowelskim, na który składa się ponad siedemdziesiąt kożuchów i serdaków, dokumentuje zarówno umiejętności mistrzów-kożuszników, jak i  ich wrażliwość estetyczną. Sporo mówi też o gustach użytkowników tej odzieży. Wystawę udało się pokazać widzom dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Nowego Sącza. (Muzeum Okręgowe)







Dziękujemy za przesłanie błędu