Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
18/05/2018 - 12:40

Festiwal Kiepury: świat muzyki w Centrum Kultury w Krynicy-Zdrój (10)

Festiwal im. Jana Kiepury, to jedna z największych imprez organizowanych przez obchodzące w tym roku 40-lecie Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. I choć festiwal jest starszy od Centrum od ponad 10 lat, to swój rozwój zawdzięcza właśnie tej placówce.

51 Festiwal Jana Kiepury: Gala Finałowa, Małgorzata Walewska, Tomasz Kuk, fot. Marian Gdula

Tandem dyrektorów: Bogusław Kaczyński i Stefan Sopata (ówczesny dyrektor Centrum) organizując w latach 80. i 90. z wielkim rozmachem  kolejne edycje festiwalu, doprowadzili do tego, że tę imprezę poznała cała Polska. Co więcej, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju stał się i nadal jest nie tylko kulturalną wizytówką Krynicy, nierozerwalną częścią kurortu, magnesem dla kuracjuszy i wczasowiczów, ale także sprawdzianem możliwości organizacyjnych Centrum Kultury.

Wielki rozmach festiwalowi nadał Bogusław Kaczyński, który przyjeżdżając do Krynicy po raz pierwszy w 1983 roku, był już osobowością telewizyjną. Kiedy rok później objął dyrekcję artystyczną festiwalu  jego wielka popularność przełożyła się na uwielbienie tłumów dla festiwalu w Krynicy. Festiwal pod jego rządami,  a był tu w Krynicy przez 28 lat, nabrał wielkiego, często międzynarodowego rozmachu.

Bywało, że niektóre edycje trwały dwa tygodnie, a w każdej z nich brało udział ponad 700 artystów.  Koncerty festiwalu transmitowała TVP, powstawały reportaże telewizyjne i radiowe, stąd nadawało Lato z Radiem. Artyści czuli się w Krynicy niezwykle docenieni i spełnieni, bo Bogusław Kaczyński stworzył świat wielkiej sztuki.


51 Festiwal Jana Kiepury. "Uśmiechnij się z Kiepurą": Katarzyna Laskowska, Adam Sobierajski, fot. Andrzej Kalinowski

Słynna na całą Polskę stała się atmosfera Festiwalu im. Jana Kiepury, bezpośrednia, serdeczna, przyjacielska. Gdzie pomiędzy Pijalnią Główną a salą balową Starego Domu Zdrojowego, wśród pięknej przyrody, u źródeł leczniczych wód, słuchacze koncertów mieli okazję spotkać swoich idoli.

A było ich tu wielu, m.in.:  Wanda Wermińska, Loda Halama,  Xenia Grey, Kałudi Kałudow, Giuseppe di Stefano,  dyrektor słynnej La Scali - Cesare Mazzonis, Wanda Polańska, Stefania Toczyska, Ewa Podleś, Grażyna Brodzińska, Krystyna Tyburowska, Bogusław Morka,  Adam Kruszewski, Tomasz Kuk, Zbigniew Macias, Elżbieta Szmytka, Małgorzata Walewska,  czy Artur Ruciński.

Przyjeżdżały tu słynne przedstawienia i słynne zespoły, m.in.: Henryk Tomaszewski wraz ze swoją Pantomimą Wrocławską, czy Stanisław Hadyna i jego zespół „Śląsk”. Nie zabrakło też najwspanialszych aktorów: m.in. Niny Andrycz, Gustawa Holoubka, Krystyny Jandy, Anny Polony,  Zbigniewa Bińczyckiego. Na festiwal przyjechała też trzykrotnie Marta Eggerth, zaproszenie przyjął też brat patrona, tenor Ladis Kiepura a dwa lata temu Krynicę odwiedził John Thade, syn Jana Kiepury.

Przez lata rósł festiwal, a jego cechą stała się różnorodność i wszechstronność. Tak jak wszechstronny był Jan Kiepura, tak wszechstronne stały się festiwalowe edycje, w których operowe arie sąsiadują z operetkami i musicalami, a nawet z piosenką rozrywkową. Wszak patron festiwalu sprawdzał się z wielkim sukcesem we wszystkich gatunkach śpiewu. A to zobowiązuje.

50 Festiwal Jana Kiepury: Artur Ruciński, fot Marcin Wróbel
I właśnie ta różnorodność i wszechstronność będzie wyznacznikiem  tegorocznego 52. Festiwalu, zorganizowanego przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju i Gminę Krynicę-Zdrój przy współfinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego . Program tegorocznej imprezy, który został ogłoszony w środę, 16 maja 2018 roku, w dzień 116. urodzin Jana Kiepury, zapowiada się niezwykle interesująco. Na festiwalowych estradach będzie panowała opera, operetka, piosenka czy śpiew chóralny a nawet ludowy.


Atrakcją tegorocznego festiwalu jest wielkie show operetkowe „Wiedeń dla Kiepury”, pełne muzyki i tańca, na które złożą się przeboje ze słynnych operetek m.in. Straussa,  Lehara, Kalmana  w wykonaniu najlepszych artystów z Wiednia, stolicy operetki. Mistrzowie operetki z Wiednia – Isabel Seebacher , Elisabeth Schwarz, Vincent Schirrmacher, Jeffry Treganza – pokażą jak można bawić się tym niezwykle popularnym gatunkiem. Artystom towarzyszyć będzie grupa taneczna Tanzformation oraz najsłynniejsza orkiestra operetkowa Wiener Opernball Orchester pod dyrekcją Uwe Theimera.

Na festiwalowych scenach wystąpi  międzynarodowe grono artystów z wielu krajów świata. Zaśpiewa, m.in.: Luis Chapa, tenor,  gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Mari Moriya  solistka światowych scen operowych, w tym także nowojorskiej Metropolitan Opera,  Katerina Hebelkova  artystka Opery Narodowej w Pradze, Aliaksandr Mikhniuk solista Teatru Wielkiego w Mińsku. Zagra także druga wiedeńska orkiestra Wiener Solisten Orchester pod dyrekcją Jaroslava Kyzlinga, dyrektora Opery Narodowej w Pradze. Wystąpi także wielu polskich artystów, w tym Piotr Rubik, zespół „ Mazowsze”, a także młode polskie talenty. Pokazane też zostanie przedstawienie fantastycznej i wyjątkowo zabawnej opery Mozarta „Cosi fan tutte”.

50. Festiwal Jana Kiepury, fot Marcin Wróbel

Osiem wieczornych koncertów – bo na razie program tych imprez został ogłoszony – to część atrakcji tegorocznego festiwalu. Pozostałe wydarzenia artystyczne zostaną ujawnione niebawem. Szczegóły koncertów i sprzedaż  biletów: www.festiwalkiepury.pl

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Rozmowy o historii Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, które w tym roku obchodzi 40-lecie, można też usłyszeć na antenie Radia RDN, w każdy wtorek o godz. 10.10. Zapraszamy!
Fot. Marcin Wróbel, Andrzej Kalinowski, Marian Gdula.

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy




Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju






Dziękujemy za przesłanie błędu