Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
12/05/2014 - 11:41

Eksperci, nowoczesne pracownie i innowacje – Małopolska Szkoła Gościnności

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko uczyło się w renomowanej szkole z nowoczesną bazą dydaktyczną i najwyższym poziomem nauczania. Mimo kryzysu i niżu demograficznego w Polsce doskonale potrafią funkcjonować szkoły z tradycją, lecz pełne innowacji, otwarte na przemiany cywilizacyjne, szkoły, które prężnie się rozwijają, modernizują i kształcą w kierunkach zgodnych z potrzebami rynku pracy.
 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach to szkoła z 50-letnią tradycją, która prężnie się rozwija, cieszy dobrą renomą i niesłabnącym zainteresowaniem. Struktura placówki obejmuje Technikum Turystyczno – Gastronomiczne (technik hotelarstwa, obsługi turystycznej oraz żywienia i usług gastronomicznych), II Liceum Ogólnokształcące, Szkołę Policealną Turystyki i Zdrowia (terapia zajęciowa, opiekun medyczny), Małopolski Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego (kucharz, kelner, asystent osoby niepełnosprawnej) oraz Internat. Na terenie szkoły oprócz sal lekcyjnych (w większości z tablicami interaktywnymi) do dyspozycji uczniów jest kompleksowo wyposażona, multimedialna i dostosowana do różnego rodzaju przedsięwzięć aula ze sceną, w której nie tylko odbywają się uroczystości szkolne, ale także gale (np. Gala Dziennika Polskiego - Nauczyciel Małopolski 2013), szkolenia czy wydarzenia specjalne. Ponadto placówka oferuje mniejszą salę konferencyjną, wykorzystywaną przy okazji kursów szkoleniowych, seminariów i zajęć wykładowych.
Społeczność szkolna może i bardzo chętnie korzysta ze stołówki szkolnej, którą posiadają obecnie tylko nieliczne tego typu placówki w Polsce. Modernizowany internat może gościć prawie 100 osób w pokojach dwu- i trzyosobowych z łazienkami (koszt miesięczny zamieszkania w internacie w roku szkolnym 2013/2014 wynosił jedyne 40zł!). We wrześniu 2013 roku oddane do użytku zostały nowocześnie wyposażone pracownie gastronomiczne, gdzie uczniowie technikum odbywają zajęcia praktyczne, a także doskonalą swoją profesję pod okiem gości specjalnych – szefów kuchni cenionych restauracji i prestiżowych hoteli - na warsztatach i pokazach. W czerwcu 2014 roku zostaną zakończone prace modernizacyjne przy kolejnych gabinetach i pracowniach służących praktycznej nauce zawodu.
Małopolska Szkoła Gościnności współpracuje z ekspertami i wielu takich zatrudnia. Między innymi uczniowie technikum mogą wybrać specjalizację baristyczną (nauka o kawie), której nie posiada żadna inna szkoła ponadgimnazjalna w Polsce. Do ekspertów pracujących w szkole należy nauczycielka zajęć z baristyki pani Renata Lebiedzka z Małopolskiej Szkoły Baristów, a także szef kuchni krakowskiego Hotelu Qubus**** Adam Bieńko. Specjaliści z branży podkreślają, że to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja, którą dzielą się z uczniami szkoły.
Ponadto organizowane są w szkole liczne kursy, począwszy od barmańskich, przez warsztaty specjalistyczne z kuchni świata, podstawy sommelierstwa, baristyki, carvingu, masażu leczniczego, aż po arteterapię i język migowy. To uczniowie Małopolskiej Szkoły Gościnności uczestniczą w olimpiadach i konkursach np. w tym roku aż 7 uczniów wygrało indeksy na UJ, mają 5.miejsce w Olimpiadzie Ogólnopolskiej z Turystyki, triumfują w licznych zawodach sportowych a nawet wygrali wyjazd do Rzymu.
Szkoła organizuje szereg wydarzeń specjalnych dotyczących różnych dziedzin działalności edukacyjnej i pozaszkolnej. Należą do nich wykłady akademickie z profesorami wyższych uczelni z którymi szkoła współpracuje (UR, UE, WSTIE, UJ itd.), spotkania warsztatowe (z szefami kuchni renomowanych restauracji i hoteli), spotkania specjalne (m.in. z Anną Starmach jurorką Master Chef w TVN i prowadzącą program Pyszne25) i wiele innych. Poza zajęciami dydaktycznymi młodzież udziela się w zajęciach pozalekcyjnych, kołach naukowych, kołach zainteresować, a także czynnie angażuje się w wolontariat (Szlachetna Paczka, WOŚP, Banki Żywności), co niezwykle rozwija u niej empatię, relacje międzyludzkie, samodoskonalenie oraz chęci czynów społecznych.
W roku szkolnym 2013/2014 w Szkole kształci się prawie 750 uczniów, zatrudnionych jest około 80 nauczycieli, a zainteresowanie nauką w tym miejscu ciągle rośnie. Placówka współpracuje ze szkołami z Austrii, Francji, Niemiec, Węgier, uczelniami wyższymi oraz partnerami biznesowymi
z kraju i ze świata, dzięki czemu uczniowie mają możliwość doskonalenia swoich preferencji zawodowych. Odbywają praktyki w luksusowych hotelach i restauracjach nie tylko w Polsce,
ale i w krajach całej Europy (m.in. na Majorce, w Grecji etc).
Obecnie kompleks budynków szkolnych przechodzi generalną modernizację (wartą prawie 12mln złotych), aby stać się najnowocześniejszą szkołą w Małopolsce, a może i w całej Polsce. Ponadto w kwietniu szkoła została nominowana przez Kapitułę w Plebiscycie Lider Małopolski 2013 w kategorii Lider Edukacji, co jest już ogromnym wyróżnieniem dla jednostki (wyniki poznamy 26 maja).
Na 1 września 2014 roku planowana jest uroczysta Wojewódzka (a może także Ogólnopolska) Inauguracja Roku Szkolnego 2014/2015 właśnie w Małopolskiej Szkole Gościnności – to kolejne wyjątkowe wyróżnienie, na które już potwierdził swoją obecność kardynał Stanisław Dziwisz.

Małopolska Szkoła Gościnności serdecznie zaprasza w swoje gościnne progi!

Strona internetowa: www.zsp.edu.pl

***Tekst sponsorowany***








Dziękujemy za przesłanie błędu