Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
06/01/2020 - 10:20

Dzisiaj uroczystość Objawienia Pańskiego. Wspominamy pokłon trzech mędrców

Katolicy świętują dzisiaj uroczystość Objawienia Pańskiego, która jest powszechnie znana jako święto Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt w Kościele. Królowie, którzy przybyli do Jezusa, aby złożyć mu pokłon, ofiarowali Dziecięciu złoto - symbol godności królewskiej, kadziło, które oznacza godność kapłańską oraz mirrę, która symbolizuje wypełnienie się mesjańskich proroctw.

Św. Mateusz opisuje to biblijne wydarzenie na kartach swojej Ewangelii, która jest dzisiaj odczytywana podczas mszy we wszystkich kościołach. Trzej królowie symbolizują świat pogan i wszystkich ludzi, którzy klękają i oddają cześć Bogu Wcielonemu. Kim byli? Być może magami, którzy ujrzeli gwiazdę symbolizującą narodziny Króla. To od nich Herod dowiedział się o narodzinach Jezusa, którego traktował jako rywala. Trzej królowie pokłonili się Dziecięciu i ofiarowali dary, które przynieśli, „a otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju.”

Zobacz też Na sądeckim rynku szykuje się atrakcja w święto Trzech Króli

W Kościele Wschodnim uroczystość Objawienia Pańskiego znana była już w III wieku, a na Zachodzie świętowano ją od IV wieku. W Trzech Królach wierni widzą siebie, swoją rodzinę, świąt pogański, którym zjawił się Jezus Chrystus, dlatego w wielu miejscach w całej Polsce organizowane są dzisiaj pochody Trzech Króli, w których biorą udział zarówno dorośli jak i dzieci.

Tradycyjnie tłumy sądeczan przejdą również ulicami Nowego Sącza. Uczestnicy pochodu zgromadzą się na płycie rynku. Jedną z atrakcji tego święta będą żywe zwierzęta, jakie będzie można zobaczyć w specjalnie przygotowanej dla nich zagrodzie.

Z dzisiejszą uroczystością Objawienia Pańskiego związany jest piękny zwyczaj oznaczania drzwi domów pobłogosławioną kredą pisząc K+M+B lub C+M+B.

- Gest ten wyraża prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara – przypomina rzecznik Episkopatu Polski

RG [email protected], fot. Ilustracyjna







Dziękujemy za przesłanie błędu