Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
02/02/2024 - 12:15

Dzisiaj jest święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień życia konsekrowanego. Wierni przynoszą na msze gromnice

2 lutego katolicy obchodzą święto Ofiarowania Pańskiego, które zwane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Kościół wspomina dzisiaj ofiarowanie przez Maryję i Józefa ich pierworodnego Syna Jezusa w świątyni jerozolimskiej. Ten dzień jest wyjątkowy dla osób, które poświęciły swoje życie na służbę Bogu i ludziom wybierając powołanie do życia w zakonie. To właśnie dzisiaj przypada ustanowiony przez świętego Jana Pawła II „dzień życia konsekrowanego”.

Święto Ofiarowania Pańskiego 

Święto Ofiarowania Pańskiego jest obchodzone 2 lutego, a więc czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Nie jest to przypadkowa data. Na pamiątkę ocalenia Narodu Izraelskiego z niewoli egipskiej, każdy pierworodny syn był przez Żydów uważany za własność Boga, dlatego zawsze czterdziestego dnia po narodzinach rodzice zanosili dziecko do świątyni w Jerozolimie, składali je na ręce kapłana, a następnie wykupywali za symboliczną opłatą.

Wizyta w świątyni wiązała się również z obrzędem oczyszczenia matki dziecka, która z tej okazji miała złożyć na ofiarę baranka, parę synogarlic albo dwa młode gołębie. Podobnie uczyniła Maryja z Józefem w czterdziestym dniu po Bożym Narodzeniu.

Święto Ofiarowania Pańskiego jest jednym z najdawniejszych. Było obchodzone w Jerozolimie już w IV wieku, o czym donoszą wspomnienia Egerii, ówczesnej pątniczki do Ziemi Świętej: „Czterdziesty dzień po Epifanii jest tu obchodzony naprawdę bardzo uroczyście.


Tego dnia ma miejsce procesja do Anastasis [Bazylika Zmartwychwstania] i wszyscy w niej biorą udział, jak i wszystko jest sprawowane w sposób uroczysty, podobnie jak podczas Paschy. Wszyscy kapłani i biskup wygłaszają kazania, komentując fragment Ewangelii, w którym wspomina się, że św. Józef i Maryja w czterdziestym dniu zanieśli Pana do świątyni i że Symeon i prorokini Anna, córka Fanuela, Go zobaczyli, wspomina się także słowa, które oni wypowiedzieli podczas tej wizyty, i dar, który rodzice złożyli”.

Święto Matki Bożej Gromnicznej 

W Rzymie święto Ofiarowania Pańskiego zaczęto obchodzić prawdopodobnie w V w., a procesje ze świecami – które symbolizują Jezusa, Światłość świata – zaczęto urządzać w VII w. Trzy stulecia później upowszechnił się obrzęd poświęcania świec. W Polsce tego dnia przynoszone są do kościołów świece zwane gromnicami, stąd typowo polska potoczna nazwa tego święta – Matki Bożej Gromnicznej. Uciekamy się do Maryi, która wydała na świat Światłość świata, by wypraszała nam ochronę i opiekę. W przeszłości w obliczu niebezpieczeństw czy klęsk ludzie, zanosząc modły do Boga, często zapalali gromnice i często stawiali je w oknach; podobnie było i nierzadko jest nadal – w obliczu śmierci.

W dniu Ofiarowania Pańskiego kończy się okres śpiewania kolęd, trzymania w domach czy kościołach ustrojonych choinek i szopek. Z tym świętem wiąże się wiele przysłów, takich jak na przykład „Gromnica – zimy połowica”, „Na Gromniczną ciecze – to się zima wlecze” albo „Na Gromniczną mróz – chowaj chłopie sanie, szykuj wóz”.

Dzień życia konsekrowanego 

Ten dzień jest wyjątkowy dla osób, które poświęciły swoje życie na służbę Bogu i ludziom wybierając powołanie do życia w zakonie. To właśnie dzisiaj przypada ustanowiony przez świętego Jana Pawła II „dzień życia konsekrowanego”. Pamiętajmy w modlitwach o siostrach i braciach zakonnych, dziewicach i wdowach konsekrowanych. Te osoby również ofiarują swoje życie na służbę Bogu na wzór ofiarowania Jezusa. ([email protected] Fot. Ilustracyjna, Źr. Adam Bujak, Jolanta Sosnowska: „Matka Boża”)







Dziękujemy za przesłanie błędu