Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
25/07/2013 - 09:12

Dzień Osetyjsko- Orawski. Piękne stroje i dużo zabawy

Zespół Serdocki z Podszkla zachwycił publiczność najróżniejszymi zabawami na polanie. Natomiast grupa Deti Gor z Osetii Północnej podbiła serca sądeczan swoimi pięknymi strojami. Po raz kolejny grupy kamrackie przyciągnęły mieszkańców i turystów do hali MOSiR.
Jako pierwsi na scenie wystąpiła grupa z Podszkla. Zespól regionalny Serdocki został założony we wrześniu 2005 roku, reprezentują Orawę – krainę historyczno-etnograficzną położoną niegdyś na pograniczu polsko-węgierskim, a dzisiaj polsko-słowackim. Do Polski należy tylko niewielki skrawek Górnej Orawy.
Festiwalowa publiczność zgromadzona w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wczoraj (24 lipca) miała okazję obejrzeć program pt. „Na polanie na św. Jona”. W tym wyjątkowym dniu pasterze, po całorocznym wypasie bydła, mogli poświęcić się zabawom i tańcom. Muzyka umilała im czas. Nie brakowało pomysłów do zabawy. Do swojej dyspozycji mieli skakanki, wózki, karuzele czy nawet maty do ślizgania się. Rodzice, aby wynagrodzić im trud związany z wypasem, przygotowali specjalny poczęstunek. Tańce trwały od rana do wieczora. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy. I niestety, na swoje kolejne święto muszą znowu czekać cały rok.
Oryginalne instrumenty, tradycyjne tańce i to co zachwyciło publiczność, czyli piękne stroje tak zaprezentował się sądeckiej publiczności dziecięcy zespół tańca ludowego Deti Gor. Grupa z Osetii Północnej powstała w 1995 roku. Zespól cieszy się wielką popularnością, od momentu założenia dał ponad 250 koncertów. Ich repertuar obejmuje tance ludów kaukaskich. Często uczestniczy w festiwalach sztuki rosyjskiej i słynie z umiejętności swych młodych tancerzy. Publiczność miała okazję zobaczyć tańce: simd (tradycyjny osetyński taniec, którego piękno stanowi precyzyjny układ graficzny oraz kontrast pomiędzy białymi i czarnymi strojami), kabardyjski, górski, avar, także taniec ze sztyletami i taniec młodych dziewcząt. Zespołowi towarzyszyli muzykanci grający na takich instrumentach jak garmon (rodzaj harmonii), doul (bęben), treshchotki (rodzaj kołatek).

Opr. MG
Źródło MCK Sokół
Fot. (MG)
 






Dziękujemy za przesłanie błędu