Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
16/06/2022 - 14:10

70 lat minęło, jak jeden dzień… Biblioteka Wojewódzka świętuje jubileusz

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w tym roku świętuje 70-lecie istnienia. W budynku biblioteki, która znajduje się w Nowym Sączu przy ulicy Jagiellońskiej 61, w minioną środę odbyły się centralne obchody jubileuszu. Wzięli w nich udział parlamentarzyści, samorządowcy i zaproszeni goście.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka pełni bardzo ważną rolę w kształceniu kadry pedagogicznej, ale także w rozwoju czytelnictwa i upowszechnianiu kultury. Biblioteka funkcjonuje już od 1952 roku. Przez ostatnie siedemdziesiąt lat jej księgozbiór systematycznie się powiększał.

Obecnie Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka posiada ponad 200 tysięcy książek, broszur, zbiorów audiowizualnych, w tym w samym Nowym Sączu ponad 60 tysięcy. Biblioteka ma filie w Limanowej, Gorlicach, Rabce-Zdroju, Nowym Targu i Zakopanem.

Centralne obchody jubileuszowe odbyły się w minioną środę w budynku biblioteki przy ulicy Jagiellońskiej 61. Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia nagród dla zwycięzców jubileuszowego konkursu na „Bibliotecznego Skrzata”. Wyróżnienia i upominki otrzymało trzydzieścioro pięcioro dzieci z Przedszkola nr 14 i z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Nowym Sączu.

Podczas uroczystości marszałek Witold Kozłowski wręczył dyrekcji nagrodę Polonia Minor w podziękowaniu za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury oraz ogromny wkład w rozwój czytelnictwa na terenie województwa małopolskiego. Dyrektorem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej jest Alina Marek, Małgorzata Rzepa wicedyrektorem ds. nadzoru pedagogicznego i analiz, a Iwona Mularczyk - wicedyrektorem ds. projektów i współpracy.

Obchody jubileuszowe były także okazją do wysłuchania wykładu dr Lidii Ippoldt  pt. „Biblioteka Pedagogiczna – kompetentny pośrednik między papierem, a człowiekiem” i wykładu  dr. Michała Jasieńskiego „O bibliotece, która czyni nas wyjątkowymi”. (RG, Fot. RG)

70 lat minęło, jak jeden dzień… Biblioteka Pedagogiczna świętuje jubileusz
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w tym roku świętuje 70-lecie istnienia. W filii, która znajduje się w Nowym Sączu przy ulicy Jagiellońskiej 61, w minioną środę odbyły się centralne obchody jubileuszu. Wzięli w nich udział parlamentarzyści, samorządowcy i zaproszeni goście.


Dziękujemy za przesłanie błędu