Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
14/02/2014 - 13:10

14 luty - dzień Świętego Walentego, patrona zakochanych

Dziś Kościół katolicki wspomina postać św. Walentego, męczennika za wiarę chrześcijańską w czasach cesarza Klaudiusza II Gockiego, patrona zakochanych (także epileptyków). Przed śmiercią zdążył wysłać z więzienia list do przyjaciółki, w którym napisał "Od Twojego Walentego".
Stąd wzięły się "walentynki", zwyczaj wysyłania w dniu 14 lutego listów z wyznaniem miłosnym, który z zachodniej Europy przeszedł do Polski i się nieźle zakorzenił, choć nie brakuje krytyków.
Elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek jak również bardziej osobistych elementów garderoby.
Św. Walenty jest patronem diecezji przemyskiej, a także Limanowej. W witrażu znajdującym się w Bazylice MB Bolesnej w Limanowej można przeczytać napis: "Patronie miasta św. Walenty - módl się za nami".
W Polsce relikwie św. Walentego znajdują się w bocznym ołtarzu kościoła klasztornego w Rudach Raciborskich, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie, w Lublinie w dwóch kościołach: pw. Nawrócenia Świętego Pawła i św. Mikołaja oraz w kościele pw. Św. Walentego w Kłocku.
**
Za panowania cesarza Klaudiusza Gockiego Rzym był uwikłany w krwawe i niepopularne wojny do tego stopnia, że mężczyźni nie chcieli wstępować do wojska. Cesarz uznał, że powodem takiego postępowania była ich niechęć do opuszczania swoich narzeczonych i żon. Dlatego odwołał wszystkie planowane zaręczyny i śluby. Kapłan Walenty pomagał parom, które pobierały się potajemnie. Został jednak przyłapany i skazany na śmierć. Bito go, aż skonał, po czym odcięto mu głowę. Było to 14 lutego 269 lub 270 r. Zanim to nastąpiło, w więzieniu Walenty zaprzyjaźnił się z córką strażnika, która go odwiedzała i podnosiła na duchu. Aby się odwdzięczyć, zostawił jej na pożegnanie liść w formie serca, na którym napisał: "Od Twojego Walentego". Nad grobem męczennika przy Via Flaminia zbudowano bazylikę, jednak papież Paschalis I (817-24) przeniósł szczątki męczennika do kościoła św. Praksedy.
Z czasem postać kapłana Walentego zmieszała się z innym świętym męczennikiem noszącym to samo imię. Niektórzy badacze twierdzą nawet, że tak naprawdę chodzi o tę samą osobę. W 197 r. został on biskupem miasta Terni w Umbrii. Znany był z tego, że jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński między poganinem i chrześcijanką. Wysyłał też do swych wiernych listy o miłości do Chrystusa. Zginął w Rzymie w 273 r., gdyż nie chciał zaprzestać nawracania pogan. Dziś to właśnie on jest bardziej znany i to do jego grobu w katedrze w Terni ściągają pielgrzymi. Na srebrnym relikwiarzu kryjącym jego szczątki znajduje się napis: „Święty Walenty, patron miłości”. Św. Walenty został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI.
Nieraz też mówi się o św. Walentym jako patronie epileptyków. Faktycznie jednak chodzi tu o trzeciego świętego noszącego to imię. Żył on w V w. w Recji (na dzisiejszym pograniczu niemiecko-austriacko-szwajcarskim) i przypisywano mu moc uzdrawiania z tej choroby.

(s), źródło: IDK
Fot. parafia-bolechowo.pl






Dziękujemy za przesłanie błędu