Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
02/08/2012 - 06:01

114. urodziny bł. Karoliny. Trwa Miasteczko Modlitewne

Od 28 lipca w Miasteczku Modlitewnym wokół Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie trwa Miasteczko Modlitewne. Najważniejszy dzień wspólnego świętowania młodzieży z całej Polski przypada dzisiaj (2 sierpnia). Jest to bowiem 114. rocznica urodzin patronki Ruchu Czystych Serc.
W Miasteczku Modlitewnym mieszka około 100 osób. Przyjechali tam młodzi ludzie z archidiecezji katowickiej, poznańskiej, z diecezji sandomierskiej i rzeszowskiej. Diecezję tarnowską reprezentują mieszkańcy okolic Tarnowa, Mielca, Limanowej, Dębicy, Nowego i Starego Sącza.
Miasteczko Modlitewne w tym roku zostało nazwane przez jego Ojca Duchownego – ks. Piotra Adamczyka „Debir” – Miastem Księgi. Tak właśnie nazywało się jedno z miast zdobytych przez Izraelitów w czasie podboju Ziemi Obiecanej. Bo Miasteczko Modlitewne ma być przestrzenią spotkania z Bogiem, zwłaszcza w Jego Słowie. Dla jego mieszkańców zdobycie ich Debir oznacza również walkę – zwłaszcza duchową. Już na samym początku tego sześciodniowego spotkania zostali oni zaproszeni, by podjąć ten właśnie wysiłek. Więc Miasteczko Modlitewne to nie wakacje namiotowe, ale walka o Boga i prawdę o sobie.
***
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w Wał-Rudzie. Jej 13-osobowa rodzina nie należała do zamożnych, jednak ciężka oraz systematyczna praca dzieci i rodziców nie pozwoliła Kózkom na cierpienie głodu. Karolina wraz z wujem Franciszkiem Borzęckim prowadziła bibliotekę, a w swym domu rodzinnym organizowała spotkania z młodzieżą zwane potocznie „katechezami pod gruszą”. Proboszcz parafii w Zabawie – ks. Władysław Mendrala określał Ją mianem swojej „prawej ręki” w prowadzonych inicjatywach.
W 1914 r. wybuchła I Wojna Światowa. Jeszcze tego samego roku, w listopadzie wojska rosyjskie zajęły Wał - Rudę. 18 listopada 1914 r. żołnierz rosyjski przemocą uprowadził Karolinę z domu. Wyrwała się oprawcy i próbowała uciec. Jednak na skutek zadanych ran poniosła śmierć.
W całej miejscowości oraz jej okolicach powszechnie panowało przekonanie o tym, że Karolina zmarła jako osoba święta. Pierwszym tego wyrazem był udział około 3 tys. osób w pogrzebie, podczas gdy cała wieś Wał-Ruda wraz z okolicznymi miejscowościami liczyły kilkaset mieszkańców. Wkrótce rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. Dopiero po kilkudziesięciu latach, 10 czerwca 1987 r., papież – Polak – Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną.
Od 1987 r. kult błogosławionej dynamicznie się rozwija. Karolina Kózkówna jest patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Szkolnych Kół Caritas oraz patronką diecezji rzeszowskiej. Błogosławiona patronuje nie tylko wspólnotom młodzieżowym, ale dzięki przykładowi swojego życia również rolnikom i ludowcom. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, a także Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych.
Galeria z Miasteczka Modlitewnego

(KB)
źródło: www.diecezja.tarnow.pl, własne
fot. Grzegorz Golec, portal diecezji tarnowskiej






Dziękujemy za przesłanie błędu